A. Duda: polityka klimatyczna UE jest nierozsądna

A. Duda: polityka klimatyczna UE jest nierozsądna
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Lukas Plewnia, flickr cc

W wywiadzie udzielonym dla brukselskiego oddziału Politico nowy polski prezydent przedstawia swoje stanowisko w kwestii polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej i opowiada się za jej weryfikacją.

W wypowiedzi dla Politico Andrzej Duda ocenia jako „nierozsądne z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki europejskiej” przyjmowanie przez Unię Europejską zobowiązań dotyczących ograniczeń emisji CO2, w sytuacji gdy podobnych zobowiązań nie przyjmują inne kraje, wśród których wymienia Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię.

– Ten kierunek jest też zły dla Polski, bo po pierwsze; nasza gospodarka wymaga dzisiaj wprowadzenia nowych technologii, wymaga unowocześnienia. Po drugie; my mamy ogromne, w porównaniu do reszty Europy zasoby węgla kamiennego i taka prosto pojęta dekarbonizacja kompletnie nie jest w naszym interesie. Unia powinna działać tak, żeby w jak największym stopniu pozwolić swoim członkom korzystać z ich własnego potencjału, w tym bazy surowcowo-energetycznej, która jest, które nie potrzebujemy czerpać z zewnątrz. Tylko my powinniśmy wprowadzać nowe technologie tak, aby w jak największym stopniu chronić środowisko naturalne. Ale to jest kwestia rozwoju nowych technologii przetwarzania węgla, spalania węgla itd. – mówi w wywiadzie dla Politico nowy polski prezydent.

REKLAMA

– Uważam, że sprawa jest bardzo ważna i będę mówił, że, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasi partnerzy spoza UE nie chcieli przyjąć na siebie tych poważnych ograniczeń, takich jak wzięła na siebie Europa, to trzeba twardo mówić o konieczności weryfikacji wewnątrz europejskich postanowień w tej sprawie – dodaje Andrzej Duda.

REKLAMA

Tymczasem poświęcony walce ze zmianami klimatu serwis rtcc.org ocenia, że zdaniem prezydenta Dudy ograniczanie emisji CO2 „nie jest w interesie Polski” i że nowy polski prezydent będzie „naciskał na Unię Europejską w celu uzyskania większych koncesji na emisję gazów cieplarnianych i wykorzystanie węgla”.

Wcześniej Andrzej Duda skrytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej w wywiadzie, którego w tym tygodniu udzielił dla Financial Times.

– Europa przyjmuje zbyt daleko idące zobowiązania, które dramatycznie ograniczą naszą konkurencyjność  – PAP cytuje wypowiedź prezydenta Dudy dla prestiżowego brytyjskiego dziennika. 

gramwzielone.pl