GE zbuduje „największy magazyn energii“

GE zbuduje „największy magazyn energii“
Fot. General Electric

General Electrics poinformował o podpisaniu kontraktu na budowę magazynu energii złożonego z baterii litowo-jonowych, który określa jako największy jak dotąd tego rodzaju projekt.

Umowa zawarta przez GE z firmą Coachella Energy Storage Partners (CESP) dotyczy budowy magazynu energii o mocy 30 MW. CESP realizuje system magazynowania energii dla kalifornijskiej spółki Imperial Irrigation District.

Magazyn energii będzie zlokalizowany w Imperial Valley w Kalifornii i ma umożliwić magazynowanie energii produkowanej przez systemy fotowoltaiczne, usprawniając w ten sposób pracę sieci elektroenergetycznej należącej do Imperial Irrigation District.

REKLAMA

Instalacja będzie się składać z baterii litowo-jonowych. Wcześniej mniejsze projekty zakładające wykorzystanie tej technologii GE zrealizowało już z firmami Con Edison Development (także w Kalifornii) oraz Convergent Energy+Power w kanadyjskiej prowincji Ontario.

REKLAMA

Wartość kontraktów na dostawę magazynów energii, które w ostatnich miesiącach otrzymał GE, dotyczy dostawy urządzeń o łącznej mocy 39 MW. 

– Ten projekt zmienia zasady gry w sektorze energetycznym – komentuje Ziad Alaywan z firmy ZGlobal, która będzie zarządzać instalacją magazynowania energii w Imperial Valley. 

Budowa magazynu energii w Kalifornii ma się rozpocząć na początku przyszłego roku, a jego uruchomienie zaplanowano na połowę 2016 r.

gramwzielone.pl