Coal Map: 16,8 mld euro subsydiów dla węgla w Polsce

Coal Map: 16,8 mld euro subsydiów dla węgla w Polsce
Elektrownia Bełchatów. Fot. Greenpeace, flickr cc

Ruszyła strona CoalMap.eu, na której możemy znaleźć informacje m.in. o ilości, wieku i mocy elektrowni węglowych w Europie, a także liczby związane z emisjami CO2, które generuje energetyka węglowa w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Portal CoalMap.eu udostępnił mapę elektrowni węglowych w Europie. Dzięki niej możemy sprawdzić wiek i moc poszczególnych elektrowni. Jak wynika z danych CoalMap.eu, ponad 2/3 z 280 działających w Europie elektrowni węglowych ma ponad 30 lat.

Na mapie znajdziemy też dane o emisji CO2 generowanej przez elektrownie węglowe w poszczególnych europejskich krajach. CoalMap.eu informuje, że elektrownie węglowe odpowiadają za 17% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, a największy udział mają w tym wyniku elektrownie w Wielkiej Brytanii, Polsce i Niemczech. 

REKLAMA
REKLAMA

CoalMap.eu pokazuje też wartość subsydiów przyznanych przez europejskie rządy przemysłowi węglowemu. W przypadku Niemiec wartość subsydiów dla górnictwa miała wynieść w latach 1999-2011 r. około 30 mld euro. W przypadku Polski w latach 1990-2012 miało to być w sumie 16,8 mld euro. Wysokie subsydia dla górnictwa oferowały też kolejne rządy w Hiszpanii. W sumie na ten cel wydano tam w latach 1992-2014 około 22 mld euro.

Interaktywne mapy na stronie CoalMap.eu zostały opracowane przez Climate Action Network – stowarzyszenie ponad 950 organizacji pozarządowych działających w ponad 110 krajach. 

gramwzielone.pl