1500 V

Standard 1500 V ma prowadzić do zmniejszanie ilości komponentów po stronie BoS potrzebnych do wykonania instalacji, co ma prowadzić do istotnego obniżenia kosztów inwestycji, a także na zwiększenie uzysków energii.

Podanie tej informacji zbiegł się w czasie z informacjami podanymi przez chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych, który zapowiedział wprowadzenie na rynek modułów pracujących przy napięciu 1500 V, których zastosowanie ma oznaczać ograniczenie kosztów BOS o 3-4% w porównaniu do standardu 1000 V.

Natomiast amerykański General Electric podał, że będzie instalować nowe centralne inwertery o mocy 2 MW i 4 MW, model LV 1500 V, na farmach fotowoltaicznych w USA o docelowej łącznej mocy 1 GW. Dzięki zwiększeniu mocy inwerterów inwestorzy obniżą koszty i skrócą czas realizacji projektów, a także ograniczą straty w uzyskach energii.

REKLAMA

O ile standard 1500 V jest stosowany częściej w Europie, w USA ta technologia dopiero wchodzi na rynek. Konieczne jest jeszcze dostosowanie amerykańskich standardów instalacji.

REKLAMA

W Europie instalację PV opartą o ten standard zastosowano w innowacyjnej, hybrydowej elektrowni, którą uruchomiono ostatnio w zakładach GE Power Conversion w Berlinie. Na całość systemu składają się panele fotowoltaiczne o mocy 600 kW, technologia kogeneracyjna w postaci elastycznych silników Jenbacher o mocy 400 kW oraz innowacyjne rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii w akumulatorach. Optymalny poziom zapotrzebowania na energię zapewni inteligentny system zarządzania energią. Wykonawca instalacji, niemiecka firma Belectric, instaluje systemy fotowotlaiczne w standardzie 1500 V od roku 2012.

W USA realizację instalacji PV w standardzie 1500 V ma już na koncie First Solar. – W przypadku cienkowarstwowych modułów Serii 4 FS CdTe, w jednym ciągu połączonych jest 15 modułów w przeciwieństwie do 10 modułów w przypadku napięcia 1000 V. To redukuje liczbę stringów oraz koszty BoS dla tej samej mocy – PV Magazine cytuje inżyniera First Solar. 

http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/ge-eyes-1-gw-us-capacity-for-new-1500v-inverters_100021049/#axzz3lhOB8nm2