NSA: krakowska uchwała antysmogowa niezgodna z prawem

NSA: krakowska uchwała antysmogowa niezgodna z prawem
Pawel Pacholec, flickr cc

Krakowska Uchwała zakazująca palenia paliw stałych na terenie miasta Kraków nie wejdzie w życie. 25 września, Naczelny Sąd Administracyjny uznał ją za niezgodną z prawem. Przyszłość krakowskiego powietrza jest teraz w rękach prezydenta Dudy.

Spór dotyczył niejasności brzmienia artykułu 96 prawa ochrony środowiska w zakresie uprawnień do wydawania tego rodzaju uchwał przez sejmiki województwa  – komentuje wyrok Małgorzata Smolak. – W swoim wyroku Sąd podkreślił jednak, że odnosi się wyłącznie do aktualnego brzmienia tego artykułu, więc nie rzutuje on na ocenę planowanej nowelizacji ani ewentualnych uchwał podjętych w przyszłości na jej podstawie – to bardzo dobra wiadomość – dodaje Smolak.

REKLAMA

Na początku września tego roku z inicjatywy posła Tadeusza Arkita i przy poparciu Ministerstwa Środowiska, Sejm przyjął nowelizację prawa ochrony środowiska zmieniającą m.in. brzmienie artykułu 96. Nowa wersja usuwa wątpliwości dotyczące możliwości wprowadzenia przez sejmiki województw ograniczeń lub zakazów w zakresie spalania paliw lub norm dla instalacji grzewczych.

REKLAMA

 Teraz przyszłość czystego powietrza w Polsce leży w rękach prezydenta. W związku z dzisiejszym wyrokiem Sądu, jeszcze mocniej apelujemy do pana Prezydenta o jak najszybsze podpisanie ustawy – dodaje Smolak. – Czeka na to tysiące mieszkańców Krakowa oraz innych miejscowości w Polsce – dodaje.

ClientEarth