Nowy sposób na sprzedaż energii z farm PV

Nowy sposób na sprzedaż energii z farm PV

Do tej pory sprzedaż energii w fotowoltaiki na aukcjach były realizowane głównie przez rządy krajów, które zdecydowały się na wspieranie OZE systemem aukcyjnym. Tymczasem z aukcji jako sposobu zakupu energii z farm fotowoltaicznych sięgnął też hiszpański koncern energetyczny Endesa.

Największy koncern energetyczny w Hiszpanii przeprowadził pilotażową aukcję dedykowaną operatorom farm fotowoltaicznych, podczas której zakontraktował zakup w sumie 333 GWh energii elektrycznej, która zostanie odebrana w ostatnim kwartale br. Jak zapewnia Endesa, odbiór takiej ilości energii odpowiada generacji z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1,2 GW.

REKLAMA

Endesa przyjęła górną cenę za energię z farm fotowoltaicznych, którą zamówi w aukcji, na 53,4 euro/MWh. Tymczasem średnia cena wynegocjowana w aukcji, w której jedynym kupcem był hiszpański koncern, wyniosła 51,94 euro/MWh.

Do aukcji przystąpiło 12 potencjalnych sprzedawców. Dla połowy z nich aukcja, którą przeprowadzono w niewiele ponad godzinę, zakończyła się zakontraktowaniem produkowanej przez nich energii.

REKLAMA

Aukcja została przeprowadzona w ramach iberyjskiej giełdy energii OMIP. W ramach współpracy z OMIP Endesa utworzyła specjalne kontrakty forward na podstawie tzw. SPEL Solar Index.

Javier Alonso Pérez z Endesy ocenia, że „sukces aukcji potwierdza zainteresowanie producentów energii słonecznej rozwijaniem produktów finansowych, dzięki którym będą w stanie zredukować niestabilność swoich przychodów.

Hiszpański koncern zapowiada już przeprowadzenie kolejnej tego rodzaju aukcji, która ma się odbyć w grudniu i podczas której chce zakontraktować energię na kolejny kwartał.

Średnie ceny energii na rynku hiszpańskim i portugalskim można znaleźć na platformie OMIP pod tym linkiem.

http://www.omip.pt/OMIP/tabid/62/language/en-GB/Default.aspx