Prezydent Duda otrzymał apel ws. ustawy antysmogowej

Prezydent Duda otrzymał apel ws. ustawy antysmogowej
Fot. Polski Alarm Smogowy

Przed inauguracją roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w ​Audytorium Maximum przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy apel, który podpisało już ponad 10 tysięcy obywateli informuje Polski Alarm Smogowy. 

W apelu zwracają się oni o podpisanie nowelizacji art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, która pozwoli samorządom na wyeliminowanie najbardziej trujących urządzeń grzewczych i paliw stosowanych do ogrzewania. Nowelizacja stwarza szansę na znaczne ograniczenie wysoce szkodliwego zjawiska, jakim jest spalanie śmieci w domowych instalacjach grzewczych, poprzez możliwość wprowadzania wymogów emisyjnych dla domowych kotłów i pieców.

Przed spotkaniem z prezydentem pracownikom Kancelarii Prezydenta zostały przekazane zużyte filtry z pyłomierzy, obrazujące jakość małopolskiego powietrza. Filtry z oficjalnych stacji monitoringu nie pozostawiają złudzeń – powietrze jakim oddychają mieszkańcy Małopolski jest trujące. Podobnie zanieczyszczone filtry znajdziemy w Krakowie, Zakopanem, Rabce czy Suchej Beskidzkiej.

REKLAMA

Podczas krótkiego spotkania z prezydentem, w imieniu wszystkich obywateli przedstawiciele PAS poprosili o podpisanie nowelizacji tzw. poprawki antysmogowej. 

REKLAMA

– Nie chcemy i nie możemy już dłużej czekać na wprowadzanie zmian, które są konieczne i dzięki którym będziemy mogli oddychać czystym powietrzem  powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego 

Prezydent odpowiedział, że już jako poseł zajmował się problemem powietrza w Krakowie i że już niedługo, bo do 6 października podejmie decyzje.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 25 września 2015 oddalił skargi kasacyjne, uznając nieważność antysmogowej uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce nie ma skutecznych regulacji pozwalających na walkę z niską emisją.

Sąd stwierdził, że dopiero na podstawie znowelizowanej ustawy Prawo ochrony środowiska, Sejmik Wojewódzki będzie mógł podjąć uchwałę, określając jej celowość i wyłączenia podmiotów, na przykład mających pozwolenia na emisję zanieczyszczeń do atmosfery. O taką właśnie nowelizację przedstawiciele PAS zwrócili się do prezydenta.  

Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy