Niemcy: potrzeba do 77 mld € na wyłączenie bloków jądrowych

Niemcy: potrzeba do 77 mld € na wyłączenie bloków jądrowych
Fot. Alpha du centaure, flickr cc

Berlin zlecił audyt w działających w Niemczech koncernach energetycznych, które posiadają elektrownie jądrowe. Celem audytu było sprawdzenie czy właścicieli elektrowni jądrowych stać na ich wyłączenie.

Po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie rząd kanclerz Angeli Merkel zapowiedział wyłączenie do 2022 r. wszystkich działających w Niemczech elektrowni jądrowych.

Dla ich właścicieli oznacza to nie tylko straty z powodu wygaszenia produkcji energii, ale także generuje olbrzymie koszty związane z utylizacją samych bloków i odpadów promieniotwórczych.

REKLAMA

W wyniku niemieckiej rewolucji energetycznej Energiewende działające za Odrą koncerny energetyczne straciły istotny udział w rynku i generują straty z powodu konieczności wyłączania konwencjonalnych bloków energetycznych w okresach wzmożonej produkcji energii OZE. W efekcie, w ostatnich latach znacząco straciły na wartości.

Reuters informuje, że w wyniku spadku giełdowych cen energii w Niemczech oraz rosnącej konkurencji ze strony OZE działające w tym kraju koncerny energetyczne tylko w tym roku straciły na wartości już ponad 20 mld euro.

REKLAMA

Mimo to, według niemieckiego rządu operatorów elektrowni jądrowych, do których zaliczają się RWE, E.ON, EnbW oraz Vattenfall, stać na ich wyłączenie i pokrycie kosztów utylizacji odpadów.

W weekend Berlin poinformował, bazując na wynikach audytu przeprowadzonego przez firmę Warth & Klein Grant Thornton, że koszt wyłączenia działających w Niemczech elektrowni jądrowych wyniesie od 25 mld euro do 77 mld euro w najdroższym scenariuszu.

Jak na razie niemieccy operatorzy odłożyli na ten cel łączną sumę około 38,3 mld euro. Niemiecki rząd zapewnia jednak, że będą oni w stanie pokryć koszty likwidacji reaktorów jądrowych, a ich aktywa są warte łącznie 83 mld euro.

We wspólnym oświadczeniu RWE, E.ON, EnbW oraz Vattenfall czytamy, że wyniki audytu zleconego przez niemiecki rząd potwierdziły zdolność operatorów do poniesienia kosztów wyłączenia niemieckich elektrowni jądrowych bez dodatkowych kosztów, wyższych niż wcześniejsze założenia, które musieliby ponieść finalnie odbiorcy energii.

gramwzielone.pl