Nowoczesna: gminy potrzebują wsparcia w walce ze smogiem

Nowoczesna: gminy potrzebują wsparcia w walce ze smogiem
Geert Schneider, flickr cc

Jerzy Meysztowicz, lider krakowskiej listy kandydatów do Sejmu Nowoczesnej Ryszarda Petru, ocenia, że obecne tempo wymiany pieców węglowych w Krakowie, który walczy z nadmiernym smogiem, jest zbyt wolne i wymaga większego wsparcia, także z budżetu państwa.

W wypowiedzi cytowanej przez Polską Agencję Prasową Jerzy Meysztowicz zwraca uwagę na wysokie, wycenione na 450 mld zł w ciągu 30 lat, koszty społeczne smogu związane z leczeniem schorzeń wynikających z zanieczyszczonego powietrza.

Poziom zanieczyszczeń w krakowskim powietrzu należy do najwyższych w Polsce i Europie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaje, że potrzebne jest większe wsparcie finansowe, ponieważ „jeśli utrzyma się obecne tempo wymiany pieców węglowych, to ostatni z nich zniknie z Krakowa dopiero za 20 lat”, a „każda złotówka zainwestowana w ten proces daje 11 zł zysku” (cyt. za PAP).

W opinii kandydata Nowoczesnej Ryszarda Petru, oprócz wdrożenia zakazów wpisanych do podpisanej ostatnio przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy antysmogowej, dopłaty do wymiany pieców węglowych powinny otrzymać najbiedniejsze rodziny, które dzięki temu obniżą swoje koszty ogrzewania.

Dodatkowo Jerzy Meysztowicz postuluje utworzenie ośrodka badawczego z udziałem krakowskich uczelni, który opracuje rozwiązania pozwalające na to, by „polski węgiel był wykorzystywany po przeróbce jako alternatywne źródło energii i element procesów chemicznych” (za PAP), a także wdrożenie programu termoizolacji budynków oraz budowy sieci parkingów park and ride

gramwzielone.pl