Koszt zmagazynowanej energii z PV to około 0,3 euro/kWh

Koszt zmagazynowanej energii z PV to około 0,3 euro/kWh

Do takiego wniosku dochodzi berliński think-tank Agora Energiewende, który specjalizuje się w analizach sektora energetycznego.

W analizie na temat możliwości magazynowania energii z systemów fotowoltaicznych Agora Energiewende ocenia, że obecnie koszt energii z PV i jej zmagazynowania może wynosić nawet 0,3 euro/kWh, czyli mniej więcej tyle samo, ile wynosi całkowity koszt energii dla gospodarstw domowych w Niemczech. Na tą wartość składa się

REKLAMA
REKLAMA

 

Agora Energiewende szacuje, że budowa potencjału magazynowania energii na poziomie 40 GW pozwoliłaby na zwiększenie potencjału fotowoltaiki w ramach niemieckiej infrastruktury sieci energetycznych – aż do 150 GW.

Obecnie łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi około 39 GW, , tymczasem cel niemieckiego rządu na 2030 r. to montaż instalacji fotowoltaicznych o potencjale 65 GW. 

Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie niemieckiego ministerstwa transportu i infrastruktury cyfrowej (Bundesminister für Verkehr und Digitale Infrastruktur – BMVI) w przypadku wykorzystania zaledwie 0,9% dostępnych, nieobjętych ograniczeniami planistycznymi gruntów w Niemczech można zbudować potencjał naziemnych elektrowni fotowoltaicznych wynoszący 143 GW, a dodatkowe 150 GW można by umieścić u naszych zachodnich sąsiadów na dachach budynków.