K. Tchórzewski oficjalnie ministrem energii

K. Tchórzewski oficjalnie ministrem energii
Fot. KPRM, flickr cc

Wczoraj Krzysztof Tchórzewski został oficjalnie powołany na stanowisko ministra energii.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Gospodarki, Krzysztof Tchórzewski urodził się 19 maja 1950 r. w Rzążewie. Ukończył Politechnikę Warszawską, Wydział Elektryczny, kierunek Zabezpieczenia elektroenergetyczne.

Od 1974 r. do 1990 r. był pracownikiem PKP w Oddziale Zasilania Elektroenergetycznego w Siedlcach. W latach 1974-79 pracował także jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Siedlcach.

REKLAMA

Jako Poseł na Sejm RP w latach 1991-93 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Handlu i Usług oraz Przewodniczącego Podkomisji Transportu, a w kadencji III, V, VI i VII te same funkcje w Sejmowej Komisji Infrastruktury.

W latach 1997-2001 pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. 

REKLAMA

W listopadzie 2001 r. został powołany na Członka Zarządu PKP Energetyka spółka z o.o., a od stycznia 2002 r. został zatrudniony na stanowisku Dyrektora Ekonomiczno-Finansowego tej spółki. 

Od 2 marca do 23 listopada 2007 r. pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Do zadań ministerstwa kierowanego przez Krzysztofa Tchórzewskiego będzie należeć nadzór nad sektorem elektroenergetycznym, gazowym oraz górnictwem, które nowy minister w swoich wypowiedziach stawia jako priorytet.

Nowy minister energii miałby też docelowo sprawować nadzór nad państwowymi spółkami z sektora energetycznego – jeśli PiS zrealizuje wyborcze zapowiedzi o likwidacji ministerstwa skarbu państwa.

Natomiast, wbrew wcześniejszym zapowiedziom PiS, minister energii nie będzie sprawować nadzoru nad operatorami systemu przesyłowego elektroenergetycznego i gazowego, a także nad polityką klimatyczną. Kompetencje w pierwszym obszarze przejmie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury przesyłowej, a w drugim – minister środowiska. 

gramwzielone.pl