REKLAMA
 
REKLAMA

Hiszpanie wprowadzają do sprzedaży panel produkujący prąd i ciepło

Hiszpanie wprowadzają do sprzedaży panel produkujący prąd i ciepło
fot. Abora Solar

Hiszpańska firma Abora Solar oferuje hybrydowy moduł, który składa się z kolektora słonecznego i ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu może produkować jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Producent chwali się łączną sprawnością urządzenia na poziomie 89 proc. Moduł ma być w 100 proc. wytwarzany w Europie.

Hybrydowy moduł słoneczny pozwala przy wykorzystaniu jednej powierzchni generować ciepłą wodę użytkową (cwu) i energię elektryczną. Jak tłumaczy Abora Solar, daje to użytkownikowi możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni dachu.

Parametry urządzenia

Tylną część modułu stanowi kolektor słoneczny, który odpowiada za wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Na przedniej stronie modułu ułożone są ogniwa fotowoltaiczne, które pozwalają generować jednocześnie z tej samej powierzchni prąd elektryczny.

REKLAMA

Do budowy panelu wykorzystano 72 monokrystaliczne ogniwa o wymiarach 156 x 156 mm, wykonane w powszechnie stosowanej technologii PERC. Napięcie obwodu otwartego (Voc) to 39,86 W, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 9,16 A. Moc fotowoltaiczna modułu wynosi 350 Wp.

Współczynnik temperaturowy mocy wynosi -0,36 proc./st. C. Wskaźnik ten określa, ile procent sprawności (elektrycznej) moduł traci, gdy temperatura jego pracy przekracza 25 st. C (lub zyskuje, gdy temperatura spada poniżej 25 st. C).

Sprawność „części fotowoltaicznej” Abora Solar ocenia na około 17,8 proc. Wbudowany kolektor słoneczny z kolei charakteryzuje się sprawnością 70 proc. Współczynnik strat cieplnych (a1) wynosi 5,98 W/m2K.

Wewnątrz kolektora może się znajdować w jednym momencie maksymalnie 1,78 litra cieczy, a nominalne natężenie przepływu cieczy ma wynosić 60 l/h.

REKLAMA

Wymiary urządzenia wynoszą 1970 x 955 x 85 mm przy masie 50 kg. Firma udziela 10-letniej gwarancji produktowej na swoje rozwiązanie.

Technologia aHTech

Jak podaje na swojej stronie Abora Solar, parametry techniczne uzyskiwane przez hybrydowy moduł są wynikiem zastosowania certyfikowanej i opatentowanej przez Abora technologii aHTech. Polega ona na wykorzystaniu szeregu warstw, których konstrukcja i układ minimalizują straty termiczne panelu i maksymalizują produkcję energii elektrycznej.

Hybrydowy panel słoneczny został w całości zaprojektowany przez dział badawczo-rozwojowy w Saragossie w Hiszpanii. Abora podkreśla, że produkt jest w 100 proc. wyprodukowany w Europie. Informuje też, że panele każdorazowo są testowane przed wysyłką do klienta, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość.

W swojej ofercie hiszpańska firma ma również specjalne oprogramowanie, które pozwala na optymalny dobór mocy instalacji. Uwzględnia ono indywidualne zapotrzebowania użytkownika, a także ewentualne przeszkody, które występują na powierzchni dachu.

Projekty bazujące na modułach hybrydowych Abora Solar zostały wykonane już m.in. w Holandii, Portugalii, na Majorce i Teneryfie.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Patronaty medialne