PKO Bank Polski sfinansuje inwestycje wspierane przez NFOŚiGW

PKO Bank Polski sfinansuje inwestycje wspierane przez NFOŚiGW
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz PKO Bank Polski podpisały porozumienie w zakresie projektów ekologicznych. W ramach współpracy bank wypracuje propozycje finansowania przedsięwzięć dofinansowanych przez NFOŚiGW, w tym związanych z termomodernizacją oraz wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego.

Porozumienie, które podpisał NFOŚiGW z PKO Bankiem Polskim, opiera się na trzech założeniach. Pierwsze to wypracowanie modelu współpracy w zakresie udzielenia przez bank finansowania na przedsięwzięcia dofinansowywane przez NFOŚiGW. Drugie to emisja zielonych obligacji. Trzecie natomiast to wspólne finansowanie rozwiązań związanych z termomodernizacją i wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego.

– W ramach porozumienia wypracujemy sposoby wspierania projektów dofinansowanych przez fundusz zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Będzie to realna pomoc m.in. dla osób wychodzących z ubóstwa energetycznego – informuje Paweł Gruza, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

REKLAMA

Bankowe inwestycje w OZE

Dotychczas PKO Bank Polski angażował się w finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jedna z największych, na którą przyznał kredyty, to powstająca na Dolnym Śląsku farma fotowoltaiczna o docelowej mocy 113 MWp, z której energię będzie kupować Amazon. Więcej o tym projekcie w artykule: PKO BP sfinansuje jedną z największych farm PV w Polsce.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu bank informował o przyznaniu kredytu na budowę farmy wiatrowej, która zostanie zrealizowana bez subsydiów i państwowych gwarancji rozliczeń energii w systemie aukcyjnym. Więcej na ten temat w artykule: PKO Bank Polski przyznał kredyt na farmę wiatrową w modelu cPPA.

W ciągu ostatnich dwóch lat PKO Bank Polski przeznaczył na finansowanie zielonych projektów ponad 2,1 mld zł. Przewagę w sektorze finansowania OZE miały inwestycje wiatrowe i fotowoltaiczne.

Na rynku finansowania OZE i inwestycji związanych z transformacją energetyczną aktywne są także spółki z grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego, w tym PKO Leasing, który zaangażował się m.in. w realizowany przez NFOŚiGW program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych Mój Elektryk. Więcej na ten temat: Do klientów PKO Leasing trafiło 70 proc. środków z programu Mój Elektryk.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.