PGE modernizuje dużą elektrownię wodną

PGE modernizuje dużą elektrownię wodną
PGE Energia Odnawialna

Kompleksowa modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe, należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, przekroczyła półmetek. Zostały już wymienione dwa z czterech hydrozespołów wraz z instalacją elektryczną, wentylacją oraz systemem przeciwpożarowym.

PGE Energia Odnawialna, do której należy obiekt, podkreśla, że modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe to wielkie wyzwanie zarówno inżynieryjne, jak i logistyczne. Przy pomocy suwnic usuwane są m.in. dwutonowe łopaty ruchome aparatu kierowniczego, 30-tonowa turbina i jeszcze cięższy wirnik generatora. Dodatkowo wiele z prac modernizacyjnych realizowanych jest pod wodą.

Przy współpracy z ekipą nurków uzupełniane są ubytki w betonie wraz z wykonaniem napraw iniekcyjnych. Zgodnie z projektem, wymienione zostały już najgłębiej położone w hali maszyn hydrozespoły nr 3 i 4. Do przyszłego roku podobne prace przeprowadzone zostaną odpowiednio w zakresie hydrozespołów nr 1 i 2.

REKLAMA

Efekty inwestycji

Zgodnie z harmonogramem prace inwestycyjne w obchodzącym w tym roku 60-lecie obiekcie zakończą się do końca 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji produkcja energii elektrycznej w elektrowni ma wzrosnąć o 17 proc. – do poziomu około 120 GWh rocznie. Jak wylicza PGE, moc zmodernizowanego hydrozespołu pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Bytomia.

W wyniku modernizacji scentralizowana i zautomatyzowana zostanie obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz poprawi się efektywność energetyczna elektrowni, jak również zwiększy się użycie ekologicznych, biodegradowalnych środków smarnych.

REKLAMA

Historyczny obiekt

Należąca do PGE Energia Odnawialna Elektrownia Wodna Dębe pracuje od 1963 roku. Zbudowano ją przy stopniu wodnym obejmującym 230-m jaz na rzece Narew. Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Jego część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych, a w każdym z nich zamontowane zostały dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią i rozdzielnią niskiego napięcia.

 

Elektrownia wodna Dębe
PGE Energia Odnawialna

Elektrownia połączona jest z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym pięcioma liniami o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy, a jej moc zainstalowana wynosi 20 MW; osiągana jest przy spadzie 5,7 m i przełyku instalowanym turbin 428 m3/s.

– Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe przyczyni się do jej bezawaryjnej pracy przez kolejne co najmniej 40 lat, zapewniając pełną automatyzację hydrozespołów, najwyższą dyspozycyjność i niezawodność oraz poprawę ergonomii obsługi – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.