URE i PSE uzgodniły plan wdrażania stopni zasilania

URE i PSE uzgodniły plan wdrażania stopni zasilania

Wprowadzenie tzw. stopni zasilania to jedno z działań, które mogą wprowadzić Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w sytuacji niewystarczających zdolności do pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię. Z tej możliwości PSE skorzystało po raz ostatni latem 2015 roku.

Ograniczenia w poborze i dostarczaniu energii elektrycznej poprzez ogłoszenie stopni zasilania to jeden ze środków, którymi dysponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, aby stabilizować pracę systemu elektroenergetycznego. Plan wprowadzania ograniczeń sporządzany jest przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego co roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 8 listopada 2021 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) uzgodnił z operatorem sieci przesyłowej plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na okres od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku (plan nie zostanie upubliczniony).

REKLAMA

Kogo dotyczą potencjalne ograniczenia

Jak wyjaśnia URE, wprowadzanie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej jest podstawą do ustalania tzw. stopni zasilania, czyli czasowych ograniczeń w poborze energii. Dotyczą one jednak tylko dużych odbiorców o mocy umownej równej lub większej 300 kW i nie obejmują m.in. gospodarstw domowych, w przypadku których moc umowna wynosi z reguły do kilkunastu kW.

REKLAMA

Stopnie zasilania mogą zostać wprowadzone przez operatora sieci przesyłowej lub przez Radę Ministrów. Operator może wprowadzić ograniczenia na czas nie dłuższy niż 72 godziny, a ich wdrożenie musi być poprzedzone odpowiednimi komunikatami.

Przy ogłaszaniu ograniczeń w poborze i dostarczaniu energii elektrycznej PSE ma podać godziny, w jakich obowiązują ograniczenia, oraz tzw. stopień zasilania. W elektroenergetyce mogą być wprowadzone stopnie od 11 do 20 (stopnie od 1 do 10 mogą obowiązywać w gazownictwie), przy czym stopień 11. oznacza, że odbiorca może pobierać moc w obiekcie w wielkościach i na zasadach określonych w umowach (czyli brak ograniczeń), a 20. – że odbiorca może pobierać w obiekcie łączną moc do wysokości mocy minimalnej poboru, określonej w planie ograniczeń dla tego obiektu (czyli może pobierać moc tylko do poziomu niezbędnego do zachowania bezpieczeństwa).

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdecydowały się na wprowadzenie stopni zasilania i ustabilizowania w ten sposób systemu elektroenergetycznego, któremu brakowało wystarczających mocy wytwórczych, podczas fali upałów w sierpniu 2015 roku. Wdrożone wówczas ograniczenia sprawiły, że zużycie energii musieli ograniczyć najwięksi odbiorcy energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.