Potentat zainwestuje w OZE w Polsce

Potentat zainwestuje w OZE w Polsce
Statkraft

Największy producent energii odnawialnej w Europie zapowiedział inwestycje na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Jego plan to budowa portfela instalacji o mocy 1 GW.

Norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft to największy europejski producent energii odnawialnej. W 2022 roku wytworzył 60,2 TWh energii elektrycznej, co oznaczało wzrost o 14 proc. względem produkcji z 2021 roku. W ubiegłym roku 53,9 TWh wyprodukowanej pochodziło z elektrowni wodnych, do tego doszła generacja z elektrowni wiatrowych (4,3 TWh) i elektrowni gazowych (1,7 TWh).

Taka produkcja i pozostała działalność na rynkach energetycznych, którą prowadzi Statkraft – między innymi w zakresie obrotu energią – pozwoliła norweskiej grupie na wypracowanie w zeszłym roku przychodów rzędu 73,9 mld norweskich koron, czyli około 27,8 mld zł. Zysk netto za 2022 rok wyniósł 28,6 mld koron (10,7 mld zł). Zarówno przychody, jak i zysk firmy wzrosły w ubiegłym roku po niemal 80 proc.

REKLAMA

Elektrownie wodne napędzają biznes Norwegów

Ogromne wolumeny zielonej energii, które produkuje Statkraft, wytwarzane są dzięki zlokalizowanym w Norwegii elektrowniom wodnym. Na koniec zeszłego roku portfel wytwórczy firmy liczył 19,1 GW. Z tego 14,4 GW przypadło na elektrownie wodne, 2,5 GW na elektrownie gazowe, a 2,1 GW na elektrownie wiatrowe.

Statkraft od dłuższego czasu inwestuje także w odnawialne źródła energii poza granicami Norwegii. Na swoim rodzimym rynku posiada elektrownie o mocy 12,6 GW, natomiast na innych europejskich rynkach są to instalacje o mocy rzędu 5,5 GW (w tym 1,9 GW w Szwecji). Poza Europą norweska firma dysponuje elektrowniami o łącznej mocy 1 GW.

Teraz Statkraft zapowiedział budowę portfela instalacji OZE także w Polsce. Tym samym dołączy do innego norweskiego koncernu – Equinoru – który realizuje w naszym kraju własne projekty (w ubiegłym roku przejął jednego z krajowych deweloperów odnawialnych źródeł energii).

Statkraft działa w Polsce już od 2018 roku. Jednak dotychczas jego działalność w naszym kraju skupiała się na handlu energią odnawialną pozyskiwaną na podstawie umów PPA. Ta aktywność jest prowadzona przez Statkraft Markets, europejski hub tradingowy, który ma w swoim portfolio największe tego typu kontrakty zawarte w naszym kraju. Teraz Statkraft ogłosił, że jego polska spółka będzie rozwijać własne aktywa wytwórcze w obszarze OZE.

REKLAMA

W co Statkraft zainwestuje w Polsce?

Polskie biuro spółki, skoncentrowane na rozwoju nowych obszarów biznesowych, rozpoczęło działalność w 2022 roku. Stanowisko Country Managera oraz Head of Wind & Solar pełni w nim Michał Smyk. Odpowiada on za budowę i realizację portfela krajowych projektów w obszarze energetyki odnawialnej oraz stworzenie ogólnopolskiego zespołu specjalistów.

W Polsce Statkraft jako deweloper chce uczestniczyć w trzech segmentach krajowego rynku OZE – energetyce słonecznej, wiatrowej oraz magazynowaniu energii. Celem firmy jest osiągnięcie ponad 1 GW mocy projektów do 2030 roku. Norweska firma zaznacza, że realizacja tego celu będzie zależeć od dostępności infrastruktury sieciowej oraz regulacji.

Tempo rozwoju zielonych źródeł energii w Polsce jest imponujące, szczególnie w obszarze energetyki słonecznej. To zdecydowanie wyróżnia nasz kraj na tle Europy. Jednocześnie wciąż dostrzegamy niewykorzystany potencjał i potrzebę realizacji wielkoskalowych inwestycji, zarówno w przypadku energii ze słońca, jak i wiatru. Widzimy również pilną potrzebę wzmocnienia krajowej sieci energetycznej i zmian regulacyjnych, umożliwiających efektywne wykorzystanie jej istniejącej przepustowości. Jako spółka państwowa wyznaczamy wysokie standardy zrównoważonego rozwoju, etyki i bezpieczeństwa dla naszych projektów. Mamy wiedzę i kompetencje pozwalające nam podjąć to wyzwanie w sposób odpowiedzialny – mówi Michał Smyk, Country Manager Poland w Statkraft.

Trzy modele działalności

Statkraft chce rozwijać portfel projektów OZE w Polsce w modelu biznesowym uwzględniającym trzy ścieżki działania. Pierwsza z nich to transakcje M&A, druga to nawiązywanie partnerstw z deweloperami w obszarze energetyki słonecznej i wiatrowej poszukującymi możliwości współdzielenia ryzyka biznesowego, a trzeci filar to inwestycje w projekty typu greenfield.

Sto procent nowych inwestycji Statkraft dotyczy energii odnawialnej. Naszym globalnym celem, który chcemy zrealizować do 2025 roku, jest oddawanie do użytku co dziewięć dni zasobów odpowiadających jednej nowej instalacji OZE. W kolejnych latach przyspieszymy rozwój energetyki słonecznej, lądowej energetyki wiatrowej oraz magazynów energii, dążąc do osiągnięcia rocznego tempa wzrostu zapewniającego 4 GW mocy z OZE rocznie do 2030. Polska będzie miała istotny udział w wypełnianiu tych zamierzeń – mówi Evert Vlaswinkel, starszy wiceprezydent regionu w Statkraft.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.