REKLAMA
 
REKLAMA

Żabka kupi energię z fotowoltaiki

Żabka kupi energię z fotowoltaiki
fot. Modus Asset Management

Spółka Żabka Polska podpisała 10-letnią umowę PPA. Na jej podstawie pozyska energię z fotowoltaiki w ilości pokrywającej ponad 9 proc. rocznego zużycia energii elektrycznej przez popularną sieć sklepów.

Spółki zarządzane przez Modus Asset Management, grupę działającą na rynku energetyki odnawialnej, podpisały 10-letnią wirtualną umowę zakupu energii elektrycznej (PPA). W jej ramach Modus dostarczy rocznie około 50 GWh zielonej energii elektrycznej. Wygeneruje ją grupa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 65 MW.

100 proc. biznesu zasilane z OZE

Pierwsze dostawy energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych Modus Asset Management dla Żabki już się rozpoczęły. Umowa podpisana została na 10 lat.

REKLAMA

Adam Manikowski, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający grupą Żabka Polska, podkreśla, że już obecnie 100 proc. energii elektrycznej zużywanej na własną działalność jest pokrywane z OZE.

W nasze działania angażujemy jednak również sklepy Żabka prowadzone przez franczyzobiorców. Ponad 57 proc. zużywanej przez nie energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych – jest produkowana przez ich własne instalacje fotowoltaiczne lub są one objęte gwarancjami pochodzenia – mówi Adam Manikowski.

Jak informuje Żabka, dzięki zawartej umowie sklepy należące do sieci będą pozyskiwać ze źródeł odnawialnych energię stanowiącą ponad 9 proc. ich rocznego zużycia energii elektrycznej.

REKLAMA

Pierwsza umowa PPA w Polsce

Umowa z Żabką jest dla Modus Asset Management pierwszym kontraktem PPA na rynku polskim. Na swoim rodzimym litewskim rynku spółka zakontraktowała już sprzedaż ponad 88 GWh energii elektrycznej z OZE.

Teraz – jak informuje Modus – firma zamierza wspierać polskie przedsiębiorstwa w osiąganiu celów w zakresie dekarbonizacji i zerowego zużycia energii netto. W nadchodzących latach chce zapewnić znaczące wolumeny zielonej energii dla odbiorców korporacyjnych w Polsce.

Zabezpieczenie kosztów zakupu energii elektrycznej i zmniejszenie śladu węglowego poprzez PPA zyskuje na popularności wśród podmiotów korporacyjnych w naszym regionie – zaznacza Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management. – Dzięki rosnącemu portfelowi aktywów Modus Asset Management w zakresie wytwarzania energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich spodziewamy się wzrostu w obszarze zawieranych umów PPA.

Finansowanie na rozwój OZE w Polsce

Ostatnio Modus Asset Managment informował o pozyskaniu finansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii, które mają być realizowane także w Polsce.

Dzięki przeprowadzeniu pierwszego etapu gromadzenia środków w ramach Funduszu Infrastruktury Czystej Energii (Clean Energy Infrastructure Fund) Modus zabezpieczył finansowanie w wysokości 85 mln euro na projekty w OZE w Europie Środkowej. Główni inwestorzy to Europejski Fundusz Inwestycyjny i Swedbank.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

no i to będzie sposób na ujemne ceny w ciągu dnia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA