REKLAMA
 
REKLAMA

Enea dostarczy energię z fotowoltaiki producentowi ryb

Enea dostarczy energię z fotowoltaiki producentowi ryb
Fot. Pixabay - Pexels

Polski dystrybutor mrożonych ryb i owoców morza kupi od Enei energię elektryczną na mocy umowy cPPA.

Umowy typu cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) to długoterminowe kontrakty na zakup energii elektrycznej zawierane bezpośrednio przez producenta energii i przedsiębiorstwo, które najczęściej jest dużym konsumentem energii elektrycznej.

Enea podkreśla rosnące zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi, szczególnie wśród coraz bardziej świadomych wpływu na środowisko przedsiębiorstw produkcyjnych. Także w zakresie energii elektrycznej, niezbędnej w procesach produkcyjnych, poszukują one rozwiązań o neutralnym wpływie na środowisko. W Polsce zakup energii w formule cPPA zyskuje popularność wśród odbiorców, którzy kładą nacisk na pozyskanie energii z ekologicznych źródeł.

REKLAMA

Enea zasili na postawie zawartej umowy cPPA zakład firmy Abramczyk, dystrybutora mrożonych ryb i owoców morza z Bydgoszczy i zbilansuje konsumpcję.

Blisko 40 proc. energii zużywanej przez firmę dostarczy należąca do Enei spółka Energia21 Sp. z o.o. ze swoich farm fotowoltaicznych o mocy 2,4 MW. Enea dostarczy także pozostałą energię i zadba o zbilansowanie konsumpcji.

To nie pierwsza umowa Enei z firmą Abramczyk. Producent energii współpracuje z przedsiębiorstwem od początku jego funkcjonowania. Kolejnym krokiem jest wdrażanie rozwiązań, które zbliżą firmę do zeroemisyjnej produkcji.

REKLAMA

W ubiegłym roku Grupa Enea wytworzyła 26,2 TWh energii elektrycznej, notując nieznaczny spadek wolumenu produkcji o 0,7% r/r. W tym z OZE wytworzono 1,95 TWh.

Produkcja energii odnawialnej jest prowadzona przez Eneę na farmach wiatrowych w miejscowościach Bardy, Darżyno i Baczyna, w 21 elektrowniach wodnych, farmach fotowoltaicznych w Jastrowiu, Likowie, Lubnie oraz w biogazowniach w Gorzesławiu i Liszkowie, a także w opalanym biomasą bloku w elektrowni w Połańcu.

Łączna moc OZE w portfelu Enei na koniec zeszłego roku wynosiła w sumie 448,7 MW, co stanowiło 7,1% wszystkich mocy wytwórczych w Grupie. 

W planach Enei jest zwiększenie mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii o 1 510 MW do 2030 r. i 3 580 MW w 2040 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Fajnie, że ryby da się wyprodukować 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA