REKLAMA
 
REKLAMA

Strategiczna linia przesyłowa z pozytywną decyzją środowiskową

Strategiczna linia przesyłowa z pozytywną decyzją środowiskową
Fot. Pixabay - Nicky

Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję środowiskową na realizację kolejnej ważnej linii przesyłowej. Będzie ona kluczowym elementem infrastruktury umożliwiającej bezpieczną pracę północno-zachodniej części Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne inwestycji „Budowa linii 400 kV Dunowo–Żydowo Kierzkowo–Piła Krzewina”.

Realizowana w Zachodniopomorskim i Wielkopolsce linia elektroenergetyczna 400 kV połączy podkoszalińskie Dunowo ze stacją elektroenergetyczną Żydowo Kierzkowo i dalej – stacją Piła Krzewina w północnej Wielkopolsce. Docelowo zastąpi pochodzącą z lat 70. ubiegłego wieku linię 220 kV, która łączy Dunowo z Piłą.

REKLAMA

Trasa nowej linii elektroenergetycznej o długości 171 km przebiegać będzie przez 13 gmin. W województwie wielkopolskim poprowadzona zostanie przez miejscowości: Kaczory, Wysoka, Krajenka, Tarnówka, Złotów i Okonek. W zachodniopomorskim natomiast przejdzie przez: Szczecinek, Biały Bór, Polanów, Bobolice, Tychowo, Świeszyno i Biesiekierz.

REKLAMA

Inwestycja realizowana jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. PSE zamierza wyłonić wykonawcę budowy linii w 2024 roku. Zakończenie inwestycji przewidziano na rok 2026.

Kluczowa inwestycja dla polskiego offshore

Niedawno Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla innej ważnej linii przesyłowej na Pomorzu – Choczewo–Żarnowiec. To jedna z czterech nowych linii 400 kV o łącznej długości około 250 km, jakie PSE planuje wybudować na Pomorzu w najbliższych latach. Będzie ona stanowić kluczowy element infrastruktury, która ma duże znaczenie dla wyprowadzenia energii z przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku i skierowanie jej do krajowego systemu elektroenergetycznego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA