Linia bezpośrednia. URE udostępnił formularz

Linia bezpośrednia. URE udostępnił formularz
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki (URE) udostępnił dokumenty, które umożliwią przygotowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w ramach linii bezpośredniej.

W tym miesiącu weszła w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Zawiera ona szereg istotnych regulacji dla rynku energii odnawialnej. Nowe przepisy między innymi otwierają możliwości inwestycji w OZE z wykorzystaniem tak zwanej linii bezpośredniej.

Linia bezpośrednia ma umożliwić przyłączenie instalacji OZE do odbiorcy z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej i związanych z jej wykorzystaniem opłat. W ten sposób odbiorcy mają uzyskać dostęp do tańszej energii.

REKLAMA

Podmioty korzystające z linii bezpośrednich zostaną jednak obciążone tzw. opłatą solidarnościową związaną z przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Ma ona uzupełniać koszty stałe niepokryte innymi składnikami taryfy, opłaty jakościowej czy opłaty mocowej.

Uruchomienie linii bezpośredniej będzie możliwe bez konieczności uzyskania w tym celu zgody regulatora. Wymagany będzie jedynie wpis do wykazu takich linii. URE dokona wpisu na podstawie zgłoszenia podmiotu ubiegającego się o budowę linii bezpośredniej.

Linia bezpośrednia – procedura

Realizując przepisy z najnowszej nowelizacji Prawa energetycznego, Urząd Regulacji Energetyki udostępnił formularz umożliwiający wpisanie linii bezpośredniej do wykazu, który będzie prowadzony przez URE na podstawie otrzymanych zgłoszeń.

Regulator informuje, że podmiot ubiegający się o budowę linii bezpośredniej lub posiadający do niej tytuł prawny powinien złożyć Prezesowi URE zgłoszenie o zamiarze wybudowania linii bezpośredniej. Następnie URE powinien dokonać wpisu do wykazu linii bezpośrednich w terminie 45 dni od dnia złożenia poprawnego zgłoszenia. Wcześniej jednak regulator musi stwierdzić poprawność informacji zawartych w zgłoszeniu – w tym poprawność schematu elektrycznego linii.

REKLAMA

Zgłoszenie musi zawierać informacje dotyczące parametrów linii, a także ekspertyzę wpływu tej linii lub urządzeń, instalacji bądź sieci do niej przyłączonych na krajowy system elektroenergetyczny (KSE). Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracy KSE.

Aby dokonać wpisu, URE nie może mieć wątpliwości – na podstawie przedłożonej ekspertyzy – co do braku negatywnego wpływu linii bezpośredniej lub urządzeń, instalacji bądź przyłączonych do niej sieci na system elektroenergetyczny.

Po wpisaniu do wykazu linii bezpośrednich Prezes URE powinien niezwłocznie wydać zaświadczenie o dokonaniu takiego wpisu. Regulator będzie również prowadził i publikował w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz linii bezpośrednich.

Zgłoszenie wraz z wymaganą dokumentacją należy przesyłać do Urzędu Regulacji Energetyki na adres: ul. Towarowa 25a, 00-869 Warszawa bądź w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /URE/SkrytkaESP.

Wzór formularza zgłoszeniowego z wytycznymi dotyczącymi wymogów niezbędnych do prawidłowego zgłoszenia linii bezpośrednich jest dostępny na stronie URE pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.