REKLAMA
 
REKLAMA

Międzynarodowy sukces Enei. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości

Międzynarodowy sukces Enei. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości
fot. Enea Operator

International VR Awards to międzynarodowy konkurs, w którym docenione zostały działania spółki Enea Operator. A konkretnie zastosowanie technologii VR w szkoleniu obecnych i przyszłych elektromonterów. 

W tym roku odbywa się siódma edycja konkursu International VR Awards. Enea Operator znalazła się wśród jego finalistów jako jedyna firma z Polski. Jak podaje spółka, jest to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs branży wirtualnej rzeczywistości (virtual reality, VR).

Program szkoleń Enei Operator wykorzystujący technologię VR został zakwalifikowany – wśród 12 nominowanych – do nagrody w kategorii „Rozwiązanie Roku w Edukacji i Szkoleniach VR”. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 30 listopada w Rotterdamie.

REKLAMA

Wirtualna rzeczywistość, skanowanie 3D i VRBus

Nominowany do nagrody projekt opracowało Biuro Inicjatyw Innowacyjnych Enei Operator przy udziale jej jednostek merytorycznych. Enea informuje, że szkoleniowy VR zawiera 30 interaktywnych scenariuszy, w których wykorzystano konkretne obiekty energetyczne spółki zeskanowane w technologii 3D.

Obsługa obiektów w wirtualnej rzeczywistości
Obsługa obiektów w wirtualnej rzeczywistości. Źródło: Enea Operator

Szkolenia odbywają się na 15 dokładnie odwzorowanych w wirtualnej rzeczywistości głównych punktach zasilających (GPZ), dziewięciu stacjach średniego napięcia i w graficznej wersji ośrodka szkoleniowego prac pod napięciem (PPN) Enei Operator. Taki system zwiększa dostępność szkoleń dla nowych pracowników, a także osób, które chcą zdobyć kwalifikacje zawodowe uprawniające do pracy jako elektromonter.

Szkolenia jest tak zaprojektowane, że pozwala na bieżąco oceniać poprawności wykonywanych działań i podejmowanych decyzji. W ten sposób zwiększa się zaangażowanie uczestnika w proces i jego wiedza.

Z czasem Enea Operator rozszerzyła swój szkoleniowy projekt VR o możliwość szkoleń mobilnych. A to dzięki innowacyjnemu VRBusowi. Pojazd umożliwia organizowanie szkoleń wyjazdowych i prowadzenie prezentacji na konferencjach, targach branżowych oraz spotkaniach edukacyjnych dla studentów i uczniów.

REKLAMA

Na tej stronie można odbyć wirtualny spacer po VRBusie.

VRBus
VRBus. Źródło: Enea Operator

Inwestycja ponad 6 mln zł

Projekt Enei Operator wykorzystujący technologię VR do szkolenia pracowników służb technicznych już w 2019 r. otrzymał nagrodę Diament Top Industry i wyróżnienie w kategorii Innowacja Roku.

Inicjatywa nazwana „Elastyczny system zwiększania kompetencji pracowników służb technicznych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej” została dofinansowana ze środków unijnych w kwocie ponad 3 mln zł w ramach programu badawczego „Szybka ścieżka dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów” wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość całego projektu przekracza 6,2 mln zł.

Konkurs, w którym Enea znalazła się w gronie finalistów, jest organizowany przez AIXR (Academy of International Extended Reality). Ma on nagradzać wybitne osiągnięcia z całego świata w zakresie wykorzystania wirtualnej rzeczywistości. W kategorii dotyczącej edukacji i szkoleń VR wyróżniane są projekty umożliwiające immersyjne i efektywne doświadczenie edukacyjne. Zgłaszane rozwiązania mają zaspokajać konkretne potrzeby użytkowników i skutecznie realizować cel edukacyjny.

Bardzo się cieszę, że innowacyjny projekt VR Enei Operator został dostrzeżony na arenie międzynarodowej. To ogromne wyróżnienie dla naszej firmy, która jako jedyna z naszego kraju została zakwalifikowana pośród finalistów najbardziej prestiżowego konkursu w branży wirtualnej rzeczywistości – skomentował Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

I to są fajne inicjatywy państwowej firmy. Więcej takich pomysłów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA