REKLAMA
 
REKLAMA

Wgląd w pracę KSE na bieżąco. Nowe funkcje Energetycznego Kompasu

Wgląd w pracę KSE na bieżąco. Nowe funkcje Energetycznego Kompasu
fot. PSE

Energetyczny Kompas uruchomiony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zyskał nowe możliwości. Na przykład pozwala użytkownikom na bieżąco śledzić dane o pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o nowych opcjach w aplikacji Energetyczny Kompas. Mają one być odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez użytkowników.

Jedna z wdrożonych funkcji to nowy ekran „Praca KSE”. Prezentuje on dane o bieżącej produkcji energii elektrycznej, aktualnym zapotrzebowaniu na moc oraz wielkości fizycznych przepływów energii między Polską a sąsiednimi krajami.

REKLAMA

Ponadto w ramach aktualizacji Energetycznego Kompasu wprowadzono możliwość łatwego sprawdzenia wielkości produkcji energii elektrycznej przez poszczególne rodzaje źródeł (w procentach i MWh).

REKLAMA

Pomoc w planowaniu zużycia energii

Celem wprowadzenia Energetycznego Kompasu było ułatwienie planowanie zużycia energii elektrycznej w taki sposób, aby było ono jak najefektywniejsze dla środowiska naturalnego i systemu elektroenergetycznego. Na ekranie głównym aplikacji poszczególne godziny doby oznaczane są czterema kolorami:

  • ciemnozielonym – w tych godzinach powstaje więcej energii, niż potrzebują odbiorcy; wskazane jest wtedy zwiększenie zużycia;
  • zielonym – to są „zwykłe godziny”, w których można dowolnie korzystać z energii elektrycznej;
  • żółtym – wtedy największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE, warto więc ograniczyć zużycie;
  • czerwonym – w tych godzinach jest niewystarczająca rezerwa mocy niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Liczy się wówczas każdy kilowat zapotrzebowania mniej, więc warto odłączyć część urządzeń. PSE informuje, że pomoże nawet stopień mniej na termostacie i zgaszony telewizor. Te godziny są pokazywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Aplikacja Energetyczny Kompas jest dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. W planach są kolejne aktualizacje, więc można do PSE przesyłam pomysły i uwagi dotyczące działania aplikacji na adres energetycznykompas@pse.pl.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Praca za darmo. Zaklad energetyczny zaleca ale taryfy dynamicznej już nie zrobi czysty zysk dla nich dwu krotny .

Obecnie jest; Kolor zielony oznacza Import. Kolor czerwony Eksport. Zróbcie odwrotnie. Przecież Kolor zielony to sytuacja bezpieczna. Kolor czerwony to sytuacja niebezpieczna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA