REKLAMA
 
REKLAMA

Grodno kupuje kolejną hurtownię elektrotechniczną

Grodno kupuje kolejną hurtownię elektrotechniczną
Andrzej Jurczak, prezes Grodno S.A.

Grodno, dystrybutor artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych, podpisało przedwstępną umowę zakupu aktywów wchodzących w skład przedsiębiorstwa Elektro-Instal – hurtowni elektrycznej z 33-letnią tradycją.

Podpisanie umowy sprzedaży zaplanowano na 6 listopada br. Przejęcie przedsiębiorstwa Elektro-Instal RPS sp. z o.o. z siedzibą w Jabłonnej, które jest członkiem grupy zakupowej Interelektro, jest elementem realizacji celu strategicznego Grodna, który zakłada konsolidowanie rynku i rozwijanie Grupy przez przejęcia. W 2022 r. przychody Elektro-Instal RPS wyniosły ponad 20 mln zł. Spółka szacuje, że w bieżącym roku przychody hurtowni osiągną taki sam poziom.

– Jesteśmy w czołówce konsolidatorów rynku. Poprzednie lata i akwizycje pokazały, że jest to dla nas skuteczna strategia wzrostu. Dołączenie do silnej Grupy, takiej jak Grodno, to również atrakcyjne rozwiązanie dla wielu mniejszych podmiotów, szczególnie w trudniejszych warunkach rynkowych lub w obliczu problemów z sukcesją – mówi prezes Grodna, Andrzej Jurczak.

REKLAMA

Grodno odczuło spadek cen paneli PV

Po sześciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (trwającego w firmie Grodno od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego) grupa odnotowała przychody na poziomie 596, 9 mln zł (wzrost o 2,2 proc. r/r). Ten wynik sprawił, że pod kątem sprzedaży było to najlepsze pierwsze półrocze w historii Grodna.

We wrześniu Grodno wypracowało 104,3 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza spadek o 9,5 proc. r/r. Jak tłumaczy Andrzej Jurczak, prezes Grodno SA, na dynamikę przychodów we wrześniu wpłynął przede wszystkim spadek cen modułów fotowoltaicznych u producentów. Do spadku przyczyniła się również niższa sprzedaż sprzedaż pomp ciepła, która we wrześniu ubiegłego roku odnotowała rekordowy poziom.  W pozostałych obszarach przychody Grodna kolejny miesiąc z rzędu wzrosły – podkreśla Andrzej Jurczak.

REKLAMA

Prognozowany wzrost sprzedaży

Grodno szacuje wzrost sprzedaży o 2 proc. r/r w pierwszym półroczu roku obrotowego 2023/24 i utrzymanie dodatniej dynamiki wzrostu przychodów spółki w całym roku obrotowym. W tym celu Grupa rozwija bazę klientów i skupia się na umocnieniu swojej pozycji rynkowej. Firma podkreśla, że to właśnie te działania w trudnym dla branży elektrotechnicznej i budowlanej okresie pozwoliły na utrzymanie dodatniej dynamiki wzrostu. Grodno zamierza kontynuować je także w kolejnych miesiącach.

Wzrost sprzedaży w drugim półroczu i całym roku obrotowym jest w naszym zasięgu, choć bardzo dużo zależy od uwarunkowań rynkowych w kraju, ale też na rynkach światowych, czyli np. od cen modułów fotowoltaicznych u producentów. Na pewno będziemy kontynuować inwestycje w rozwój Grodna, w tym kanałów sprzedaży i logistyki, tak by zwiększać dotarcie do klientów i jak najlepiej przygotować się na rynkowe odbicie – podsumował prezes Andrzej Jurczak.

Grodno należy do grupy dystrybutorów elektrotechnicznych FEGIME Polska. Grupa rozwija segment zielonej energii pod kątem instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów. W październiku 2020 r. firma świętowała jubileusz 30-lecia działalności.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o. o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA