Firmy rezygnują z inwestycji OZE z powodu obecnych regulacji

Firmy rezygnują z inwestycji OZE z powodu obecnych regulacji
Unsplash

Konfederacja Lewiatan alarmuje, że obecne regulacje są na tyle niekorzystne dla wytwórców energii odnawialnej, że wiele firm ostrożnie podchodzi do inwestycji w OZE albo w ogóle z nich rezygnuje.

Omawiając bariery stojące przed inwestorami na rynku odnawialnych źródeł energii, Konfederacja Lewiatan wskazuje na wprowadzoną pod koniec zeszłego roku maksymalna cenę energii, którą zostali objęci m.in. więksi wytwórcy energii z OZE. Przychody uzyskane ze sprzedaży energii odnawialnej ponad wyznaczony poziom muszą zostać zwrócone do tzw. Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Finansowane jest z niego wsparcie dla odbiorców energii.

Konfederacja Lewiatan przekonuje, że podjęcie działań osłonowych dla gospodarstw domowych nie może uderzać w wytwórców energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów Lewiatana, obecne rozwiązania powodują znaczące straty, przede wszystkim wśród przedsiębiorstw, które wytwarzają energię elektryczną z OZE, a ta sytuacja w konsekwencji może prowadzić do wzrostu cen energii, powodując efekt domina. Mechanizm niekorzystnie wpływający na obecnych wytwórców energii odnawialnej może bowiem stanowić negatywny sygnał rynkowy do podejmowania nowych inwestycji.

REKLAMA

Mniej instalacji, wyższa cena energii

Zdaniem ekspertów Lewiatana wprowadzenie maksymalnej ceny za energię z OZE wpłynie z czasem na spadek oddawanych do użytku nowych instalacji, a to doprowadzi do wzrostu cen energii, którą skutecznie obniżałyby OZE.

Od ponad roku cena energii elektrycznej jest zamrożona na poziomie 412 zł/MWh. Mechanizm ten obowiązuje jednak tylko do końca 2023 r. W przyszłym roku, jeśli zamrożenie cen nie zostanie przedłużone, czeka nas podwyżka cen prądu nawet o około 60–70 proc., a może więcej – komentuje Paulina Grądzik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Zgodnie z aktualnym prawem obowiązek zwrotu przychodów uznanych za nadmiarowe będzie funkcjonować do końca 2023 r. Na razie nie jest jasne, czy zostanie przedłużony w 2024 r.

Ostatnio Komisja Europejska rekomendowała krajom członkowskim przedłużenie przepisów zakładających rekompensowanie wysokich cen energii odbiorcom końcowym do 31 marca 2024 r.

Konfederacja Lewiatan niedawno przygotowała zestaw rekomendacji dla nowego rządu w zakresie działań w sektorze energetyki. Więcej na ten temat w artykule: 18 energetycznych rekomendacji dla nowego rządu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.