Dofinansowanie dla społeczności energetycznych. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie dla społeczności energetycznych. Rusza nabór wniosków
Fot. Pixabay - Bert Braet

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna nabór wniosków dotyczących instalacji OZE realizowanych przez społeczności energetyczne. Środki mają pozwolić na wsparcie klastrów i spółdzielni we wdrażaniu zaawansowanych usług energetycznych.

O wsparcie finansowe mogą wnioskować członkowie klastrów i spółdzielnie energetyczne. W tym naborze wsparcie inwestycyjne obejmie już istniejące, najbardziej zaawansowane projekty społeczności energetycznych, które wdrażają zaawansowane usługi energetyczne. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRIT) dofinansuje 10 takich projektów.

To jest już drugi etap konkursu realizowanego przez MRiT w ramach działania B2.2.2 – wsparcie inwestycyjne – Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne, Krajowy Plan Odbudowy. W pierwszym etapie – przedinwestycyjnym – MRIT ma wyłonić 139 projektów.

REKLAMA

Nowe przepisy dla klastrów energii

Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła zmiany w obszarze klastrów energii. Nowe przepisy mają im zapewnić mechanizm premiujący maksymalne zużycie energii na potrzeby własne. W nowelizacji określono wymagania, których spełnienie przez klaster energii umożliwi skorzystanie ze zwolnienia z opłat określonych w ustawie oraz z preferencyjnego sposobu rozliczeń. Regulacje zmieniają także zasady działania spółdzielni energetycznych. Zakres ich funkcjonowania zostanie poszerzony o magazynowanie energii z biogazu i biometanu.

Więcej o najnowszych zmianach w ustawie o OZE w artykule: Nowe przepisy dla rynku OZE podpisane przez prezydenta.

Wysokość i cel dofinansowania

Projekt ma pomóc w rozwoju OZE w Polsce i promować lokalne inicjatywy, m.in. klastry energii i  spółdzielnie energetyczne, które mogą odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej w naszym kraju. Wsparcie inwestycyjne jest ukierunkowane na zaprezentowanie rozwiązań inwestycyjnych i modeli biznesowych, które mogą być stosowane przez społeczności energetyczne.

REKLAMA

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 241,2 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 23-27 mln zł na jednego beneficjenta. Ostateczna wartość dofinansowania zostanie określona po ustaleniu liczby społeczności objętych wsparciem.

Wnioskodawcy mogą się ubiegać o wsparcie do 90 proc. wartości wydatków kwalifikowanych.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Nabór wniosków trwa od 30 listopada do 29 lutego 2024 r. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to pierwsze półrocze 2024 r.

Więcej informacji o kryteriach wyboru projektów i sposobie składania wniosków, a także regulamin naborów, wzory wniosków i umów można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.