REKLAMA
 
REKLAMA

Dania będzie produkować zielony wodór. Dostanie miliony euro

Dania będzie produkować zielony wodór. Dostanie miliony euro
fot. Roman/Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła duński program produkcji zielonego wodoru o wartości 170 mln euro. Skandynawski kraj chce wykorzystać technologię Power-to-X.

Dania przedstawiła Komisji Europejskiej swój plan wsparcia produkcji odnawialnego wodoru i jego pochodnych, takich jak amoniak, metanol i e-kerozyna. Wartość programu wynosi około 170 mln euro (1,25 mld koron duńskich).

Power-to-X

Dania zamierza wykorzystać technologię Power-to-X (PtX). Określenie to odnosi się do technologii, które umożliwiają przechowywanie, wykorzystanie i konwersję odnawialnej energii elektrycznej, np. w neutralne pod względem emisji CO2 paliwa syntetyczne.

REKLAMA

Jednym z kluczowych procesów jest elektroliza, która wykorzystuje energię elektryczną do rozkładu wody na tlen i wodór. Te następnie mogą być zastosowane jako paliwo lub użyte w procesach chemicznych.

Program o wartości 170 mln euro jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia Europie dekarbonizacji w przyszłości, ponieważ będzie wspierał rozwój powstających technologii Power-to-X. Pomoże on wykorzystać potencjał duńskiego sektora energii elektrycznej opartego w coraz większym stopniu na odnawialnych źródłach energii w celu ograniczenia emisji w sektorach, które w przeciwnym razie trudno byłoby poddać dekarbonizacji – skomentowała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. polityki konkurencji w KE.

Plan na setki megawatów

Duński program zakłada budowę elektrolizerów o łącznej mocy do 100–200 MW. Pomoc będzie udzielana w drodze przetargu. Rząd planuje ogłoszenie i zakończenie procedury jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Duński przetarg ma być otwarty dla wszystkich firm planujących budowę nowych elektrolizerów w tym kraju. Pomoc przyjmie formę dotacji bezpośredniej na okres 10 lat. Beneficjenci będą musieli udowodnić zgodność stosowanych technologii i procesów z kryteriami UE dotyczącymi produkcji paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego.

Według założeń duńskiego rządu nowe elektrolizery zmniejszą emisję gazów cieplarnianych o około 70 tys. ton CO2 rocznie w sektorach przemysłu, mobilności i energii. Dania zamierza do 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych o 70 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Neutralność węglową ma osiągnąć do roku 2050.

Wodorowe założenia UE

Komisja Europejska 13 lutego br. zaproponowała szczegółowe przepisy dotyczące wodoru odnawialnego. Według nowych kryteriów zielony wodór ma być produkowany tylko wtedy, gdy zapewnione są odpowiednie bezpośrednie dostawy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Więcej na ten temat w artykule: Bruksela określiła, jakie kryteria musi spełniać zielony wodór.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czyli jednak będą kotły grzewcze na wodór…. i to ma sens.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA