REKLAMA
 
REKLAMA

Wytwórcy energii w CHP nie dostaną wsparcia z powodu ujemnych cen energii

Wytwórcy energii w CHP nie dostaną wsparcia z powodu ujemnych cen energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W zeszłym roku na Towarowej Giełdzie Energii dwukrotnie wystąpiły ujemne ceny energii. W związku z tym Urząd Regulacji Energetyki przypomina wytwórcom energii w kogeneracji, że muszą ten fakt uwzględnić w swoich sprawozdaniach. 

Wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji muszą w rocznym sprawozdaniu CHP uwzględnić ujemne ceny energii. Termin złożenia tego sprawozdania to 15 marca.

Jak przypomina Urząd Regulacji Energetyki (URE), zgodnie z przepisami ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji jednostki kogeneracji uprawnione do otrzymania premii kogeneracyjnej (gwarantowanej i indywidualnej) nie mogą uzyskać wsparcia za wytworzenie energii elektrycznej w godzinach dostawy, dla których ceny energii z Rynku Dnia Następnego TGE były niższe niż 0 zł/MWh przez co najmniej sześć kolejnych godzin. W ubiegłym roku taka sytuacja wystąpiła dwukrotnie.

REKLAMA

Pierwszym dniem, w którym TGE zanotowała ujemne ceny energii, był 15 października. Ceny na Rynku Dnia Następnego w godzinach od 9.00 do 16.00 osiągnęły wówczas wartości od -2,09 zł/MWh do -23,46 zł/MWh. Kolejny taki dzień przypadł 25 grudnia. Wtedy ceny energii na Rynku Dnia Następnego w godzinach od 00:00 do 10.00 osiągnęły wartości ujemne od -5,87 zł/MWh do -47,76 zł/MWh.

Wobec takiej sytuacji wytwórcy energii w kogeneracji są zobowiązani do ustalenia ilości energii elektrycznej wytworzonej w tych okresach, która nie podlega wsparciu. Muszą ją uwzględnić jej w formularzu sprawozdania rocznego CHP za rok 2023.

REKLAMA

Metoda ustalania ilości energii

Jednostki kogeneracji, które są opomiarowane w sposób umożliwiający ustalenie ilości energii elektrycznej wytworzonej w przedziałach godzinowych, za podstawę ustalenia wielkości przysługującego wsparcia przyjmują wskazania urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego tej jednostki. Z kolei pozostałe jednostki za podstawę ustalenia wysokości wsparcia uznają ilość energii, jaka mogłaby zostać wytworzona w czasie występowania cen ujemnych, gdyby dana jednostka pracowałaby w tym okresie z mocą zainstalowaną elektryczną.

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że w swoich sprawozdaniach rocznych wytwórcy energii w kogeneracji powinni dokładnie wskazać ilość energii elektrycznej, której wytworzenie nie podlega wsparciu. Ponadto mają do sprawozdania dołączyć wskazania urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych lub wyliczenia potwierdzające te wartości. W przypadku braku stosownych danych w sprawozdaniu URE wezwie do korekty dokumentu, co może wydłużyć czas akceptacji sprawozdania.

Przyznanie wsparcia za generację, gdy na Rynku Dnia Następnego występowały ujemne ceny, wykluczone jest również w przypadku producentów energii odnawialnej. Więcej na ten temat w artykule: OZE nie dostanie wsparcia z powodu ujemnych cen energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA