Polska ze znacznym wzrostem cen energii na rynku hurtowym

Polska ze znacznym wzrostem cen energii na rynku hurtowym
fot. David Levêque/Unsplash

W styczniu 2024 r. średnia cena energii na rynku spot wzrosła w Polsce o ponad 18 proc., ale nie była najwyższa w Europie. Na rynku terminowym pobiliśmy jednak rekord wśród wszystkich krajów UE objętych analizą Energy Solution.

Wzrosty na rynku spot

Jak podaje firma doradcza Energy Solution, średnia cena dostaw rynku dnia następnego (spot) energii elektrycznej w styczniu br. wyniosła w Unii Europejskiej 87,54 euro/MWh. To o 10,23 proc. więcej niż w grudniu 2023 r., kiedy ukształtowała się ona na poziomie 79,37 euro/MWh.

Na polskim rynku spot średnia cena dostaw była sporo powyżej średniej unijnej – wyniosła 409,15 zł/MWh (94,24 euro/MWh). Miesiąc wcześniej osiągnęła ona wartość 345,90 zł/MWh, a zatem w styczniu nastąpił wzrost aż o 18,3 proc. Eksperci Energy Solution wskazują, że w drugiej połowie miesiąca ceny spot były znacząco niższe – aż o 11,7 proc. niż w pierwszej połowie. Miało to wynikać z wyższych temperatur w kraju w tym okresie.

REKLAMA

Polska okazała się jednym z droższych krajów, jeśli chodzi o cenę energii na rynku spot. Drożej było w krajach bałtyckich, Włoszech, Finlandii i Irlandii.

 

Wykres pokazujący ceny energii na rynku spot w Europie w styczniu 2024
Średnie ceny energii na rynku spot w Europie w styczniu 2024. Źródło: Energy Solution

Spadki na rynku terminowym

Energy Solution wskazuje, że wycena kontraktów rocznych w styczniu br. na rynkach terminowych była znacznie niższa od ich wyceny z końca zeszłego roku. Dla całej Unii Europejskiej rynek terminowy kontraktów rocznych rozliczył się średnią 81,38 euro/MWh. To o 13,69 proc. mniej niż w grudniu 2023 r., kiedy średnia cena wyniosła 92,52 euro/MWh.

REKLAMA

Także w Polsce ceny kontraktów Base-Y spadły w styczniu br. względem wcześniejszego miesiąca, i to aż o 18,1 proc. W grudniu 2023 r. bowiem średnia kontraktów rocznych wynosiła 530,00 zł/MWh, a w styczniu 2024 r. – 465,03 zł/MWh (111,47 euro/MWh). Jednocześnie zanotowana w Polsce cena okazała się najwyższa spośród krajów objętych analizą.

 

Wykres pokazujący średnie ceny energii na rynku terminowym w Europie w styczniu 2024
Średnie ceny energii na rynku terminowym w Europie w styczniu 2024. Źródło: Energy Solution

Jak wskazuje firma analityczna, najistotniejsze rynki surowców wpływające na ceny hurtowe energii elektrycznej zachowywały się niezbyt stabilnie. Trend ten był szczególnie widoczny na rynku uprawnień do emisji CO2, gdzie odnotowano niemal 25-proc. spadek na przestrzeni miesiąca. Zauważalne spadki nastąpiły też na rynku gazu ziemnego i węgla.

Rekordowe zapotrzebowanie na moc w Polsce

Energy Solution zwraca uwagę na rekordowe chwilowe zapotrzebowanie na moc, jakie wystąpiło w styczniu br. w polskim systemie elektroenergetycznym. 9 stycznia o godz. 10.00 wyniosło ono 28,645 GW, bijąc poprzedni rekord o 1,028 GW. W ciągu dnia znacząco miała pomóc fotowoltaika, która o wskazanej godzinie dostarczyła 2,4 GW mocy do systemu. Jako najważniejszy powód tak dużego zapotrzebowania na energię firma wskazuje zużycie energii wynikające z używania pomp ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.