REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyły dotacje na pompy ciepła, magazyny energii, kolektory i geotermię

Ruszyły dotacje na pompy ciepła, magazyny energii, kolektory i geotermię
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W ramach programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego będzie można uzyskać wsparcie na pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej i magazyny energii.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Celem  programu jest wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł.

Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie można otrzymać wyłącznie na projekty OZE – inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt, w których do produkcji energii cieplnej wykorzystywane będą pompy ciepła, kolektory słoneczne i geotermia.

REKLAMA

Elementem inwestycji, na którą można otrzymać dofinansowanie, może być również przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do wnioskującego o wsparcie wytwórcy energii, a także magazyny energii (magazyny ciepła i inne technologie). Warunkiem uzyskania dofinansowania na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem ciepła realizowanym równolegle w ramach projektu. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Do programu nie kwalifikują się projekty dotyczące wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji, w tym w technologii ORC (ang. Organic Rankine Cycle – obiegi parowe, w których czynnikami roboczymi są związki organiczne oparte na węglu pierwiastkowym).

Dla kogo dofinansowanie?

Wnioskodawcami w trwającym naborze wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” mogą być przedsiębiorcy (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej.

Ile pieniędzy można otrzymać?

Budżet programu wynosi 2 mld zł. Na bezzwrotne formy dofinansowania (dotacje) przeznaczono 1,43 mld zł, a na zwrotne (pożyczki) – 0,57 mld zł.

REKLAMA

Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w formie pożyczki – do 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Maksymalna kwota pożyczki może wynieść 300 mln zł i może ona zostać przyznana na warunkach preferencyjnych (WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 proc. w skali roku) lub na warunkach rynkowych.

Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych wnioskodawcy w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują kredytów bankowych emisji obligacji, pożyczek właścicielskich czy pożyczek udzielonych przez inne podmioty).

Kiedy i jak składać wnioski?

Wnioski można składać do 17 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania puli środków. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.

Składanie wniosków (wyłącznie w formie elektronicznej) odbywa się za pomocą generatora wniosków o dofinansowanie (GWD) ze środków krajowych. O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie, będą odrzucone.

Regulamin i kryteria naboru, wzory wniosków o dofinansowanie (dotacja/pożyczka), karty technologii urządzeń objętych dofinansowaniem oraz inne niezbędne dokumenty dostępne są na stronie: www.gov.pl/zrodlo-dla-cieplownictwa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wszystko i nic taki mamy ten nieudolny i dublerowdki rządu nieudaczników

@Makton – wątpię, żebyś czytał program. A jak nie rozumiesz, to pretensje do autora artykułu, a nie do rządu.

Her tak to zrobili ze parę wybranych osób dostanie i odtrąbia sukces – całe Popranstwo

Sprzedawca kretyn PV

Ministra typowa stultus mulier 🤣🤣🤣😂😂

Oszustwo niema grosza na dofinansowanie to jest naciąganie ludzi n koszty

Niech sobie te panele sobie wsadzą pod nie wiem co, to się nigdy nie zwróci…..

A co z minimalną kwota za sprzedaż energii z paneli,bo za marzec nie przekroczyła nawet 300 zł
za MWh.,a obiecano w 100 konkretach ustalić minimalną kwotę poniżej której stawka za mwh nie spadnie,o tym chyba zapomnieli.

Akademia Zdrowego Ciała (1990) Jan Eugeniusz Malinowski (1951) 19-04-2024 23:45

Czy dwutlenek węgla ma wpływ na ocieplenie Ziemi?

Ziemia jest podnoszona w wyższe wibracje

i Ameryka, Anglia, Niemcy, Włochy…

W Polsce będzie klimat włoski.

Jak ten dwutlenek węgla leci do nieba to niech pompują balony a nie pompują ludzi w balonach

Komentująca powyżej yntelygencja nie zauważyła nawet, że artykuł dotyczy dotacji dla FIRM ZAJMUJĄCYCH SIĘ DOSTARCZANIEM CIEPŁA. Grunt, że wam ulżyło, matołki.

wszystkich bez wyjątku wysyłam na badania do drewnicy tyle w temacie zielonej gorączki

Emeryt inżynier 21-04-2024 06:40

Dotacje dla tych co będą wspierać finansowo firmy energetyczne. Bo dla nich zysk żaden. Tylko dodatkowy kredyt do spłaty. Ja już mam dotację prundu 3 – fajny papierek do oprawienia. Ale na szczęście jeszcze netmetering. Nie mam złodziejskiego netbilingu, gdzie sprzedają prąd dwa razy. I jest tani, dla firm energetycznych, ale nie dla ludzi. Potraktowano ich jak dojne krowy właśnie. I te ich pompy też bezmózgowie. Prądu brak a oni wszystko na prąd.

Polak nie targowica 21-04-2024 07:08

Nie kupować niemieckich Polakom nie muszę przypominac

No to teraz zacznie sie jazda czyli rodzina na swoim. Tylko KO moze cos takiego wymysleć

Dlaczego nikt nie mówi że w sł oneczne letnie dni zakłady energetyczne nie są w stanie przyjąć energii z paneli fotowoltaicznych i są wyłączane więc Kowalski jest zrobiony na szaro i ma na dachu złom. Może te dotacje przeznaczyć na rozbudowę sieci przesyłowych i wtedy zaproponować panele

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA