Projekt ustawy o mrożeniu cen energii przyjęty przez rząd

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii przyjęty przez rząd
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładającej kontynuację mrożenia cen energii elektrycznej i gazu na drugą połowę 2024 r. Projekt będzie teraz przedmiotem prac w Sejmie.

Rząd zakończył prace nad projektem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Za jego przygotowanie odpowiadało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ceny energii elektrycznej w drugiej połowie 2024

Przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy zakłada kontynuację mechanizmu mrożenia cen energii elektrycznej w drugiej połowie 2024 r. Cena dla gospodarstw domowych na ten okres została ustalona przez autorów projektu ustawy na poziomie 500 zł/MWh netto.

REKLAMA

Dalszym mrożeniem cen energii elektrycznej w drugiej połowie br. mają zostać objęte także przedsiębiorstwa z sektora MŚP, instytucje samorządowe oraz podmioty użyteczności publicznej, takie jak szkoły czy szpitale. Dla tej grupy zamrożona, maksymalna stawka za energię ma wynosić 693 zł/MWh netto.

Sprzedawcy energii za uwzględnienie w rachunkach wskazanych maksymalnych stawek będą mogli otrzymać rekompensaty (jeśli koszty pozyskania energii na rynku hurtowym będą to uzasadniać) – podobnie jak było w dotychczasowej historii mrożenia cen energii. Była to odpowiedź na ostatni kryzys gazowy wynikający z inwazji Rosji na Ukrainę i skutkujący drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej na europejskich giełdach w 2022 r.

Jak jest obecnie?

Zgodnie z ustawą o cenach energii przyjętą pod koniec 2023 r. w pierwszej połowie 2024 r. obowiązuje maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych utrzymana na poziomie 412 zł/MWh netto.

Taka cena obejmuje zużycie energii za pierwszą połowię br. do przyjętych limitów: 1,5 MWh energii w przypadku gospodarstw domowych, 1,8 MWh w gospodarstwach z osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, 2 MWh dla odbiorców prowadzących gospodarstwa rolne lub posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Po przekroczeniu powyższych progów obowiązuje stawka za energię elektryczną na poziomie maksymalnie 693 zł/MWh.

Taką samą stawkę maksymalną 693 zł/MWh w pierwszej połowie tego roku płacą odbiorcy z sektora MŚP, samorządy oraz podmioty użyteczności publicznej.

Bon energetyczny

Przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów projekt ustawy zakłada dodatkowy mechanizm mający na celu ochronę odbiorców przed wysokimi cenami energii elektrycznej. Odbiorcy mający niskie dochody będą mogli otrzymać bon energetyczny, który ma im częściowo zrekompensować wyższe koszty związane ze zużyciem energii.

Rząd zakłada, że bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, z którego ma skorzystać około 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Obejmie to m.in. emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, a także emerytów i rencistów, których świadczenie jest równe najniższej emeryturze (aktualnie 1780,96 zł).

REKLAMA

W ramach bonu energetycznego przewidziano dwa progi dochodowe:  

  • do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • 400 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych,
  • 500 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych,
  • 600 zł dla gospodarstw 6-osobowych i większych.

Bon energetyczny dla właścicieli pomp ciepła

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną – takie jak pompy ciepła – to bon energetyczny będzie dwa razy wyższy i wyniesie 1200 zł.

Autorzy projektu ustawy założyli, że przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Bon energetyczny – jak złożyć wniosek?

Wniosek o wypłatę bonu energetycznego ma być składany do gmin w terminie od 1 sierpnia do 30 września br. Na rozpatrzenie wniosku autorzy projektu ustawy dają 60 dni, a wypłata pieniędzy ma być zrealizowana jesienią br. lub na początku 2025 r.

Ochrona odbiorców gazu i ciepła

Celem nowych przepisów jest ponadto zapewnienie do końca 2024 r. dostaw paliw gazowych na preferencyjnych warunkach. Do 30 czerwca 2025 r. przedłużone zostanie także funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła.

Po wczorajszym zatwierdzeniu projektu ustawy przez Radę Ministrów nowe przepisy zostaną teraz skierowane do prac w Sejmie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wcześniej oszacowało maksymalny koszt nowych mechanizmów mających chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w drugiej połowie 2024 r. na 6,33 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.