REKLAMA
 
REKLAMA

Photon Energy zmniejsza stratę

Photon Energy zmniejsza stratę
fot. Photon Energy

Grupa Photon Energy podsumowała pierwszy kwartał 2024 r. Produkcja zielonej energii w grupie wzrosła o ponad 24 proc., wciąż jednak spółka notuje stratę netto. W poprawie sytuacji w kolejnych kwartałach pomóc mają podejmowane działania biznesowe i pozyskany kredyt z EBOR.

Opublikowane dane za pierwsze trzy miesiące 2024 r. pokazały, że Grupa Photon Energy obniżyła skonsolidowane przychody względem analogicznego okresu roku wcześniejszego (r/r). Wyniosły one 17,37 mln euro, podczas gdy w pierwszym kwartale 2023 r. było to 19,28 mln euro (-9,9 proc. r/r).

Skonsolidowana EBITDA Photon Energy w pierwszych trzech miesiącach br. wzrosła ponad dwukrotnie względem pierwszego kwartału 2023 r. – do 0,78 mln euro (0,330mln euro rok wcześniej). Okres ten grupa zamknęła ze stratą netto na poziomie 1,32 mln euro, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku strata netto wyniosła 4,17 mln euro.

REKLAMA

Prezes spółki w swoim oświadczeniu wyjaśnia działania podejmowane w celu uodpornienia działalności na sytuację rynkową i geopolityczną.

Pierwszy kwartał 2024 r. upłynął pod znakiem ciągłych działań zmierzających do uodpornienia naszego modelu biznesowego na dalsze wahania gospodarcze i geopolityczne. Przede wszystkim udało nam się dokończyć proces rebalansowania naszego portfela IPP, który na koniec kwartału był niemal po równo podzielony na część opartą o taryfy gwarantowane i część działającą w modelu opartym o ryzyko rynkowe (sprzedaż po cenach spot dnia następnego). Przejście na bardziej zrównoważony portfel aktywów wytwórczych jest posunięciem strategicznym, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadające ceny energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i obecną niepewność geopolityczną – mówi Georg Hotar, CEO Grupy Photon Energy.

Dużo więcej energii z OZE

W raporcie Photon Energy wskazano, że w pierwszym kwartale 2024 r. wolumen wytworzonej zielonej energii elektrycznej zwiększył się do 30,2 GWh. Stanowiło to wzrost aż o 24.2 proc. r/r. Taki wynik osiągnięto dzięki zakończeniu budowy i podłączeniu do sieci nowych instalacji fotowoltaicznych w Rumunii.

Portfel IPP spółki zwiększył się o 3,8 MWp w pierwszym kwartale br. oraz o dodatkowe 1,7 MWp po zakończeniu okresu sprawozdawczego – łącznie do 132,8 MWp.

W Rumunii – która obok Polski i Węgier jest jednym z najważniejszych rynków dla Photon w Europie – spółka doprowadziła do końcowej fazy realizacji instalacje o mocy 10,7 MWp. Jednocześnie prowadzi tam negocjacje w sprawie sprzedaży projektów o mocy ponad 50 MWp.

REKLAMA

Wśród innych istotnych zdarzeń z pierwszego kwartału br. i po zamknięciu okresu sprawozdawczego Photon Energy wskazuje podpisanie umowy na wykonanie (EPC) instalacji o mocy 21 MWp w Nowej Zelandii i 20-letniej umowy typu on-site PPA na Węgrzech, a także zawarcie umowy sprzedaży praw do projektu fotowoltaicznego o mocy 20,4 MWp w Polsce (w maju 2024 r.).

Niedawno Photon informował także o podpisaniu umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w sprawie finansowania w wysokości 15 mln euro. Środki te przeznaczy na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MWp w Rumunii.

Portfel projektów Photon, dla których świadczone są usługi O&M, wzrósł od początku 2024 r. o ponad 40 MWp – do ponad 720 MWp.

Prognozy do końca 2024

Wraz z wynikami finansowymi za pierwszy kwartał Grupa Photon Energy podała prognozy na cały rok 2024. Przewiduje osiągnięcie przychodów na poziomie od 90 do 100 mln euro – co najmniej 27 proc. więcej niż w 2023 r. Wynik EBITDA natomiast wynieść ma od 16 do 18 mln euro (w 2013 r. było to 3,7 mln euro).

Patrząc w przyszłość, wierzymy, że działania podjęte w pierwszym kwartale pomogą nam wzmocnić nasz model biznesowy i powrócić na ścieżkę wzrostu i poprawy rentowności Grupy w kolejnych kwartałach 2024 r. Wierzymy również, że jesteśmy lepiej przygotowani do dalszego rozwoju działalności grupy – komentuje Georg Hotar.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA