REKLAMA
 
REKLAMA

Photon Energy pozyskał środki z EBOR na farmy PV

Photon Energy pozyskał środki z EBOR na farmy PV
Fot. Photon Energy

Notowany na warszawskiej giełdzie deweloper farm fotowoltaicznych, Photon Energy, zawarł z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) umowę zabezpieczonego kredytu. Pozyskane środki przeznaczy na inwestycje w Rumunii.

Podpisana z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju umowa gwarantuje środki w kwocie 15 mln euro, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie sześciu elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MWp w Rumunii. Dzięki finansowaniu z EBOR możliwa będzie także ekspansja grupy na rynku usług redukcji popytu (DSR) i rynku mocy oraz badania i rozwój spółki zależnej Lerta. Photon Energy planuje zwiększyć swój wolumen usług DSR na polskim rynku mocy do 600 MW w 2026 r. i 1 GW do końca obecnej dekady.

Jak podkreśla Photon Energy, jest to drugi przypadek uzyskania przez grupę finansowania europejskich aktywów fotowoltaicznych, które działają na zasadach handlowych, sprzedając energię na rynek bez umowy odkupu energii lub wsparcia państwa.

REKLAMA

Pozyskanie kredytu z EBOR było możliwe dzięki gwarancji udzielonej przez Unię Europejską w ramach programu InvestEU. Zabezpieczony kredyt na kwotę do 15 mln euro został udzielony na okres 7 lat.

1,2 GWp w projektach Photon Energy

Photon Energy rozwija obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1,2 GWp w Australii i na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ponad 210 MWp w Rumunii.

Podpisanie umowy finansowania potwierdza skuteczność wdrożenia naszego zintegrowanego modelu biznesowego na rynku rumuńskim. Model ten obejmuje przygotowanie projektów fotowoltaicznych, ich projektowanie, budowę, finansowanie i zarządzanie instalacjami fotowoltaicznymi oraz sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej. Nasze zaangażowanie w budowę dodatkowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MWp oraz sprzedaż energii na rynku rumuńskim świadczy o naszym głębokim zaufaniu do sektora energetycznego tego kraju, podobnie jak finansowanie naszych projektów zapewnione przez EBOR – skomentował Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

REKLAMA

Nie tylko fotowoltaika

Grupa Photon Energy działa w sektorze fotowoltaiki i dostarczania czystej wody od 2008 r. Od tego czasu zbudowała i uruchomiła elektrownie PV o łącznej mocy ponad 160 MWp. Grupa ma w swoim portfolio instalacje o łącznej mocy 131,1 MWp, a w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii rozwija projekty o łącznej mocy 1,2 GWp. Spółka świadczy także usługi technicznego utrzymania dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 700 MWp na całym świecie.

Za pośrednictwem zależnej spółki Lerta Photon Energy zdobył koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, Rumunii, Serbii oraz na Słowacji i Węgrzech. Lerta jest trzecim co do wielkości agregatorem usług DSR świadczonych dla polskiego operatora sieci przesyłowej PSE. Na 2024 r. ma zakontraktowaną moc 389 MW.

Jedną z głównych linii biznesowych grupy jest Photon Water, która zapewnia rozwiązania w zakresie czystej wody. Obejmują one usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwoju i zarządzania studniami i innymi źródłami wody.

Photon Energy N.V., spółka holdingowa Photon Energy Group, jest notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie oraz na niemieckiej platformie transakcyjnej XETRA.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jest wielostronnym bankiem, który promuje rozwój sektora prywatnego i przedsiębiorczości w 36 krajach na 3 kontynentach. Bank jest własnością 73 krajów, Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. EBOR jest wiodącym inwestorem instytucjonalnym w Rumunii. W tym kraju w 524 projekty zainwestował już ponad 11 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA