REKLAMA
 
REKLAMA

W aukcji na premię kogeneracyjną zagospodarowano 4 proc. budżetu

W aukcji na premię kogeneracyjną zagospodarowano 4 proc. budżetu
fot. YouTube/Dalkia Polska

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił wyniki czerwcowej aukcji na premię CHP. Wreszcie mógł podać informację o zwycięskich ofertach. Udzielone wsparcie to jednak bardzo mała część dostępnych możliwości. 

Przeprowadzona od 3 do 5 czerwca br. aukcja na premię dla podmiotów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu była drugą przeprowadzoną w tym roku. Zakończyła się wybraniem czterech ofert do wsparcia.

Zwycięzcami aukcji są Dalkia Polska Kogeneracja 1 Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach oraz „U&R Calor” Sp. z o.o. z siedzibą w Wojkowicach. Obie spółki złożyły po dwie oferty.

REKLAMA

Do zwycięzców aukcji trafi łącznie ponad 163,65 mln zł za wytworzenie, wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej i sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. To zaledwie 4 proc. założonego budżetu, który wynosił prawie 4 mld zł.

REKLAMA

Zadeklarowany w zwycięskich ofertach łączny wolumen energii wynosi ponad 0,628 TWh. Tymczasem aukcja przewidywała możliwość wsparcia dla ponad 24 TWh wytworzonej energii elektrycznej. Zgłoszone oferty obejmują zatem zaledwie 2,6 proc. przewidzianego wolumenu.

Niewielkie zainteresowanie premią kogeneracyjną

O premię kogeneracyjną mogą się starać wytwórcy energii z nowych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW lub znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. W tym roku wartość referencyjną dla nowej jednostki kogeneracji opalanej paliwem gazowym ustalono na 324,42 zł/MWh – o 66,41 zł/MWh mniej niż w 2023 r.

Wyłonienie czterech ofert w ramach drugiej aukcji CHP w 2024 r. nawet pomimo niewielkiego zagospodarowania dostępnego budżetu i wolumenu do wsparcia to i tak dużo lepszy wynik niż w pierwszej tegorocznej aukcji. Ta bowiem – pomimo jej rozstrzygnięcia – zakończyła się brakiem zwycięskich ofert. Więcej na temat marcowej oraz zeszłorocznych aukcji w artykule: Słaby efekt pierwszej aukcji na premię kogeneracyjną.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA