Ministerstwo Energii chce uelastycznić taryfę za energię

Ministerstwo Energii chce uelastycznić taryfę za energię
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister energii Michał Kurtyka zasygnalizował podjęcie działań mających na celu uelastycznienie popytu na energię w gospodarstwach domowych i dopasowywanie go do bieżącej podaży energii. Pomóc w tym może m.in. wprowadzenie bardziej elastycznej taryfy.

W wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii zwrócił uwagę na potrzebę zmiany sposobu korzystania z energii w gospodarstwach domowych, aby podejmowały one decyzje o uruchamianiu energochłonnych urządzeń w okresach zmniejszonego zapotrzebowania na energię występującego w całym systemie elektroenergetycznym.

Skłonić do tego może nowa taryfa za energię oraz wykorzystanie inteligentnego opomiarowania, dzięki któremu gospodarstwa domowe dostaną informację, kiedy warto skorzystać z urządzeń konsumujących energię elektryczną.

REKLAMA

Jeżeli otrzymujemy rachunek za energię elektryczną z dwumiesięcznym opóźnieniem, a na dodatek jest on jeszcze często rachunkiem ryczałtowym, to bardzo trudno jest nam dostosować własną konsumpcję. W związku z tym na poziomie europejskim jest dyskusja na temat wzmocnienia elastyczności cen jak i zaopatrzenia konsumenta w smart meter, który pozwoliłby na bieżąco reagować na zmienność cen – powiedział Michał Kurtyka w wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej.

REKLAMA

Jednocześnie podsekretarz stanu w ME zasygnalizował możliwość wprowadzenia nowych taryf, które będą jeszcze bardziej premiować odbiorców korzystających z energii elektrycznej w porach, gdy zapotrzebowanie w całym systemie jest niższe.

– Powinniśmy myśleć o tym, aby uelastycznić ceny, doprowadzić do rozróżnienia cen, pokazania gospodarstwom domowym, że w danym momencie warto jest oszczędzać energię, warto jest przenosić konsumpcję na okresy, kiedy energia będzie tańsza. Ta elastyczność powinna się też odzwierciedlać w taryfach – IAR cytuje Michała Kurtykę.

Propozycje rozwiązań z zakresu zarządzania popytem na energię, w co wpisuje się uelastycznienie taryf, ma w tym roku przedstawić Komisja Europejska.

gramwzielone.pl