„System rabatowy to nie rozwiązanie dla zwykłych polskich rodzin”

„System rabatowy to nie rozwiązanie dla zwykłych polskich rodzin”
Fot. Avancis

Paweł Szypulski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć ocenił na antenie radiowej Jedynki, że nowe propozycje rządu dotyczące rabatów dla producentów zielonej energii nie gwarantują opłacalności ekonomicznej inwestycji w domowe mikroinstalacje. Jednocześnie wezwał do utrzymania w ustawie o OZE wpisanego do niej już wcześniej systemu taryf gwarantowanych.

Przedstawiciel Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przypomniał na antenie Polskiego Radia, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii, nowe zasady wsparcia dla prosumentów mają gwarantować rabat na odebranie z sieci 0,7 kWh energii za każdą wyprodukowaną przez nich i wprowadzoną do sieci kilowatogodzinę energii.

Oznacza to, że taka przydomowa instalacja się po prostu nie zwróci. Ten rabat przy aktualnych cenach zielonej energii jest niewystarczający do tego, aby w sensowy sposób pokryć koszty takiej instalacji – komentował na antenie Polskiego Radia, zachęcając jednocześnie do utrzymania w ustawie o OZE taryf gwarantowanych.

REKLAMA

Taryfy gwarantowane były wymyślone w ten sposób, że obywatel w ciągu 10 do 15 lat dochodziłby do momentu, w którym zainwestowane pieniądze wychodziłyby na zero. W tym momencie ten nowy system jest dużo mniej korzystny dla prosumentów i będzie promował tak naprawdę tylko bogatych hobbystów – komentował Paweł Szypulski. – To nie jest rozwiązanie dla zwykłych polskich rodzin.

Przedstawiciel Polskiej Zielonej Sieci przypomniał, że „posłowie już raz pokazali, że są z obywatelami”, głosując w lutym ubiegłego roku – wbrew rządowi i Platformie Obywatelskiej – za przyjęciem tzw. poprawki prosumenckiej, która wniosła do ustawy o OZE system taryf gwarantowanych.

REKLAMA

Teraz rząd postuluje usunięcie z ustawy o OZE taryf gwarantowanych i zastąpienie ich autorskim systemem rabatów, mimo, że Prawo i Sprawiedliwość ponad rok temu zagłosowało za przyjęciem taryf gwarantowanych.

Projektem nowelizacji ustawy o OZE, zawierającym nowy system rozliczeń prosumentów, ma się wkrótce zająć Sejm.

– Wierzę w to, że posłowie będą chcieli rozmawiać ze stroną społeczną na temat tego, jaki system wsparcia byłyby dobry – powiedział Paweł Szypulski, określając jednocześnie system wsparcia dla prosumentów, które forsuje teraz rząd, jako „powrót do przeszłości” oraz „sytuację, w której będzie wsparcie dla wielkich, wsparcie dla koncernów energetycznych, a nastąpi odwrót od zwykłych ludzi”.  

Jestem przekonany, że wielu posłów, którzy w ubiegłej kadencji głosowali za dobrymi przepisami, przynajmniej rozważy przyjęcie takich rozwiązań znowu – komentował przedstawiciel Polskiej Zielonej Sieci. – System taryf gwarantowanych nie jest droższy. Ma taką zaletę, że w przeciwieństwie do systemu rabatowego jesteśmy w stanie przedstawić długofalowe analizy tego, jak będzie się rozwijał. To jest sytuacja dużo bezpieczniejsza – zarówno dla systemu, jak i dla ludzi – zapewnił.

gramwzielone.pl