Posłom PO i PSL nie udało się zablokwoać projektu nowelizacji ustawy o OZE

Posłom PO i PSL nie udało się zablokwoać projektu nowelizacji ustawy o OZE
Poseł PiS Marek Suski. Fot. Sejm RP

Dzisiaj na posiedzeniu plenarnym Sejmu odrzucono zgłoszony przez opozycję wniosek o odrzucenie w całości projektu nowelizacji ustawy o OZE. Teraz trafi on do prac w sejmowej komisji. 

Wczoraj, podczas rozpoczęcia pierwszego czytania przygotowanego przez Ministerstwo Energii, a zgłoszonego jako poselski, projektu nowelizacji ustawy o OZE, wniosek o odrzucenie tego projektu w całości zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, posłowie głosowali wniosek o odrzucenie projektu. Zagłosowało 430 posłów, za odrzuceniem projektu było 167, przeciwko 262, a 1 wstrzymał się od głosu.

REKLAMA
REKLAMA

Stanowczo przeciwko procedowaniu regulacji zaproponowanych przez rząd protestowali posłowie Gabriela Lenartowicz z PO oraz Mieczysław Kasprzak z PSL. Posłom opozycji odpowiedział Marek Suski, poseł PiS i szef sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, która będzie procedować projekt nowelizacji ustawy o OZE.

Rozumiem, że jest ugrupowanie, które ma wielkie interesy w odnawialnych źródłach energii i chce, aby te interesy były finansowane przez państwo, ale Polacy płacą wyższe rachunki za energię, kiedy obowiązuje taka wolna amerykanka jak w tej chwili – odpowiadał poseł Marek Suski, podkreślając, że ustawa nie ma zablokować energetyki prosumenckiej, ale odróżnić prosumenta od producenta. Jak ocenił, taki właśnie kierunek preferuje teraz Unia Europejska. 

Teraz projektem nowelizacji ustawy o OZE zajmie się kierowana przez posła Suskiego Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa. W tej komisji PiS ma 14 posłów, PO ma 9 posłów, Nowoczesna ma 2 posłów, kluby PSL, Kukiz’15  i WiS mają po jednym pośle, a także w jej skład wchodzi dwóch posłów niezależnych. 

gramwzielone.pl