Udane targi GreenPOWER 2016

Produkty, technologie i usługi z zakresu fotowoltaiki, biopaliw, biomasy, energii wodnej i wiatrowej prezentowali wystawcy w ramach zakończonych w Poznaniu Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GreenPOWER. Wydarzenie stanowiło również zastrzyk najświeższej wiedzy o trendach i zmianach na rynku OZE.

Majowe targi GreenPower odbywające się pod jednym dachem z Międzynarodowymi Targami Energetyki EXPOPOWER stanowiły interesującą mieszankę sprzyjającą wymianie doświadczeń. W Poznaniu zaprezentowały się firmy z Polski, Niemiec, Belgii, Turcji, Litwy, Ukrainy, Tajwanu, Szwecji i Chin. Targi zgromadziły ponad 6,5 tys. uczestników, którzy mogli zapoznać się na GreenPower nowymi technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz produktami i usługami z obszaru dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej oraz cieplnej,  elektrotechniki i elektroniki przemysłowej.

Firmy prezentujące najbardziej zaawansowane technologie walczyły o złoty medal GreenPower. W sumie nagrodzono trzy produkty – wszystkie adresowane do rynku energetyki prosumenckiej.

REKLAMA

Pierwszy z nich to bezprzewodowy monitor energii Watta oferowany przez firmę Spirvent z Obornik. Polska technologia umożliwia analizę kierunku przepływu energii osobno na każdej fazie, zapewniając pomiar dużej liczby parametrów w czasie rzeczywistym, równocześnie na trzech fazach. Umożliwia sterowanie sterowania pracą falownika i płynnego ograniczania jego mocy, celem bilansowania instalacji z produkcją energii z mikroinstalacji OZE na zadanym poziomie poboru, np. 0 W lub 300 W.

Watta oferuje alerty monitorujące oraz analizy danych historycznych. Są one bezpiecznie przechowywane w chmurze obliczeniowej. Dane są dostępne zawsze, niezależnie od zasilania obiektu.

Podczas GreenPower Spirvent prezentował też swój trzy-fazowy inwerter Wolta o mocy do 10 kW. Jak zapewnia polski producent, cechą wyróżniającą inwertery Wolta jest opcja dokupienia rozbudowy mocy od 2 do 4 kW, lub od 5 aż do 10 kW. Można zatem planować rozwój instalacji przy wykorzystaniu tego samego urządzenia, bez konieczności jego wymiany. 

– Nasz produkt system Wolta i nasze działania dostrzegł już rynek. Troska o jakość i parametry produktu zaowocowały certyfikatami nie tylko te obowiązkowymi (Chiny) ale i obowiązującymi, których spełnienie zapewnia naszym klientom bezkompromisowe parametry pracy. Kilkadziesiąt własnych instalacji, produkcja w setkach egzemplarzy i to wszystko w dwa lata – komentuje dla portalu Gramwzielone.pl Łukasz Tylkowski z firmy Spirvent.

REKLAMA

Złoty medal targów GreenPower przyznano też firmie EMU z Gdańska, która zaoferowała magazyn energii Aqueous Hybrid Ion, produkowany przez amerykańską firmę Aquion Energy.

Podstawową przewagą tych baterii jest technologia ich wykonania – Aqueous Hybrid Ion (AHI ™). Wykorzystuje ona łatwo dostępne i tanie materiały, m.in. słoną wodę (elektrolit), tlenek manganu (katoda), kompozyt węglowy (anoda) i syntetyczną bawełnę (separator). Dla porównania – w akumulatorach VRLA oraz Li-ion występują metale ciężkie oraz toksyczne substancje chemiczne. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologii AHI, akumulatory firmy Aquion Energy są  bezpieczne, niepalne, niewybuchowe oraz ekonomiczne. Są pierwszymi i jedynymi na świecie akumulatorami, które zdobyły certyfikat Cradle to Cradle™.

Baterie AHI zaprojektowane są do pracy w stacjonarnych systemach odnawialnych źródeł energii. Wymagają one bezpieczeństwa, niezawodności, długiej żywotności cyklicznej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czas autonomii wynosi powyżej czterech godzin.

Mogą być z powodzeniem instalowane w lokalizacjach o zaostrzonych wymaganiach w zakresie ochrony środowiska, domach, biurach i miejscach, w których przebywają ludzie oraz zwierzęta.

Baterie skonstruowane są w postaci modułów 48V/2.2 kWh zdolnych do samodzielnej pracy oraz umożliwiających elastyczną, szeregowo-równoległą konfigurację modułów o większym napięciu i pojemności. Pozwala to na budowę bardzo dużych magazynów energii.

Zalety akumulatorów AHI:

 • Bardzo długa żywotność cykliczna: ponad 3000 cykli rozładowania/ładowania przy 100% głębokości rozładowania i ponad 6000 cykli przy 50%
 • Szeroki zakres temperatury pracy: -5 ÷ 40°C
 • Praca w stanie częściowego naładowania bez skrócenia żywotności
 • Konstrukcja blokowa – podstawowy moduł: 48 VDC / 2,2 kWh, elastyczna rozbudowa szeregowo-równoległa
 • Bezpieczne głębokie rozładowanie (nawet do 0 V)
 • Gęstość energii na poziomie akumulatorów ołowiowo-kwasowych
 • Niepotrzebna lub uproszczona konserwacja serwisowa pracującej baterii
 • Brak ryzyka pożaru oraz eksplozji
 • Gwarancja 8 lat – 5 lat pełnej gwarancji + 3 lata gwarancji Pro-rata
 • Możliwość zastosowania urządzeń ładujących dla akumulatorów VRLA oraz Li-Ion
 • Prosta i tania utylizacja

Pierwszy na świecie akumulator z certyfikatem Cradle to Cradle™