Rusza polska edycja projektu "Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce"

Rusza polska edycja projektu "Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce"
Fot. Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.

Rozpoczęłą się polska edycja projektu SDHp2m pt. Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce. Projekt jest realizowany przez 15 partnerów z 9 europejskich państw. W Polsce projekt koordynuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).

Projekt Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce ma na celu rozwój systemów ciepłowniczych i systemów chłodzących (ang. DHC) w połączeniu z urządzeniami energetyki odnawialnej, w szczególności z zastosowaniem kolektorów słonecznych. Głównym celem projektu SDH2pm jest opracowanie i wdrożenia w 9 uczestniczących w nim regionach europejskich zaawansowanych strategii i działań wsparcia dla słonecznych systemów ciepłowniczych (SDH).

IEO informuje, że pierwsze instalacje słonecznych systemów ciepłowniczych (SDH), czyli połączenia wielkowymiarowych systemów kolektorów słonecznych z sieciami ciepłowniczymi powstały w Europie w latach osiemdziesiątych. Liderami w budowie instalacji SDH są Dania, Szwecja, Niemcy i Austria.

REKLAMA
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej wylicza, że obecnie, w krajach Unii Europejskiej funkcjonuje około 252 instalacji SDH, ich łączna moc to 750 MWth, a roczny przyrost nowych instalacji SDH wynosi obecnie ponad 30 proc.

Polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny spełniać warunek efektywnych systemów ciepłowniczych, czyli takich gdzie system ciepłowniczy lub chłodniczy wykorzystuje w co najmniej 50 proc. energię ze źródeł odnawialnych (np. kolektory słoneczne), w co najmniej 50 proc. ciepło odpadowe, w co najmniej 75 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji lub w co najmniej 50 proc. wykorzystuje połączenie takiej energii i ciepła. Systemy ciepłownicze w Polsce w większości nie spełniają takiego warunku i muszą zostać dostosowane. Jedną z możliwości osiągnięcia wymogu jest budowa wielkowymiarowych instalacji kolektorów słonecznych – komentuje IEO.

Instytut zachęca do udziału w programie m.in. przedsiębiorstwa ciepłownicze, samorządy lokalne czy instytucje rządowe. Więcej na ten temat na stronie IEO. 

red. gramwzielone.pl