Czesi skarżą Polskę za subsydia dla węgla

Czesi skarżą Polskę za subsydia dla węgla
Fot. Kris Duda, flickr cc

Czeski fundusz inwestycyjny Arca Capital skierował do Brukseli skargę przeciwko Polsce, w której wskazuje na jego zdaniem niezgodne z unijnym prawem publiczne subsydiowanie polskich kopalni węgla kamiennego.

We wniosku do KE wskazano na wsparcie udzielane Kompanii Węglowej, Spółce Restrukturyzacji Kopalń czy Polskiej Grupie Górniczej. Według wyliczeń czeskiego funduszu, wsparcie miało przekroczyć 1,1 mld zł.

Środki wprowadzone przez polski rząd w niesprawiedliwy sposób premiują państwowe kopalnie, w przypadku których większość jest wysoce nieefektywnych z powodu stosowania przestarzałych technologii i niskiej produktywności – czytamy w komunikacie czeskiego funduszu.

REKLAMA

Arca Capital poinformowała, że wniosek przeciwko polskim władzom złożyła w imieniu czeskiej firmy OKD, której jest współwłaścicielem i która obecnie stoi na skraju bankructwa. Czeski fundusz ma 3,4 proc. udziałów w firmie New World Resources, do której należy OKD – spółka będąca jedynym producentem węgla w Czechach i jednym z największych prywatnych pracodawców w tym kraju.

REKLAMA

W maju ogłoszono niewypłacalność OKD, a zdaniem Czechów trudna sytuacja tej firmy to także efekt nieuczciwej konkurencji ze strony polskich kopalni. 

Ministerstwo Energii odpowiedziało w informacji, na którą powołuje się Polska Agencja Prasowa, że nie otrzymało żadnej oficjalnej wiadomości w tej sprawie i że jego komentarz teraz byłby przedwczesny.

Reuters informując o skierowaniu do Komisji Europejskiej skargi przeciwko Polsce zauważa, że „polski sektor górniczy był długo faworyzowany przez polityków, ponieważ zatrudnia niemal 90 tys. górników, którzy chętnie wychodzą na ulice, kiedy zagrożone są ich miejsca pracy lub przywileje (cyt. za Reuters)”

Reuters powołuje się na raport WISE wykonany w 2014 r. na zlecenie Greenpeace, z którego wynika, że polski sektor górnictwa węglowego otrzymał w latach 1990-2012 subsydia i ulgi w wysokości 69 mld zł. 

red. gramwzielone.pl