Niemcy zamienią b. kopalnię węgla w magazyn energii z OZE

Niemcy zamienią b. kopalnię węgla w magazyn energii z OZE
Kopalnia Prosper-Haniel. Fot. RAG AG

Kopalnia Prosper-Haniel, zanim została zlikwidowana, przez ćwierć wieku dostarczała węgiel dla niemieckich elektrowni. Teraz na jej terenie powstanie ogromny magazyn energii produkowanej przez niemieckie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Władze Nadrenii-Północnej Westfalii podjęły decyzję o wykorzystaniu terenu jednej z byłych, położonych na terenie tego landu kopalń w elektrownię szczytowo-pompową, w której będzie magazynowana energia ze źródeł odnawialnych.

Na terenie byłej kopalni węgla Prosper-Haniel w Bottrop powstanie elektrownia szczytowo-pompowa o mocy sięgającej 200 MW. Będzie w niej magazynowana energia o pojemności odpowiadającej zapotrzebowaniu około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

REKLAMA
REKLAMA

W projekt zaangażował się lokalny uniwersytet z Duisburga, a także właściciel terenów po b. kopalni RAG AG, który ma być głównym inwestorem.

Władze kraju związkowego zapewniają, że są otwarte na realizację kolejnych tego rodzaju projektów, co ma służyć wypełnieniu celu w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii na poziomie 30 proc. do roku 2025, tworząc w ten sposób pole do aktywności gospodarczej w regionach dotkniętych problemami ekonomicznymi na skutek likwidacji przemysłu węglowego.

Na razie Nadrenia-Północna Westfalia to niemiecki lider w produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach, a swoje siedziby mają tam największe koncerny energetyczne RWE, E.ON czy Steag.

red. gramwzielone.pl