BNEF: koszt inwestycji w wiatr i PV zmalał w rok o kilkanaście proc.

BNEF: koszt inwestycji w wiatr i PV zmalał w rok o kilkanaście proc.
REC Solar press

Jak wynika z danych, które przedstawił Bloomberg, w II kwartale br. wartość inwestycji w globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii wzrosła w porównaniu do I kwartału o 21 proc. W ujęciu rok do roku widoczny jest zapoczątkowany w roku 2016 trend spadkowy. Ta sytuacja nie wynika jednak ze spowolnienia inwestycyjnego, ale jest efektem głównie spadku kosztów inwestycji.

Bloomberg New Energy Finance podaje, że w minionym kwartale podjęto decyzje o inwestycjach w OZE wartych 64,8 mld dolarów. Największy udział miały w tym wyniku inwestycje na Bliskim Wschodzie. Chodzi o gigantyczne projekty solarne Sheikh Mohammed Bin Rashid Al-Maktoum III w Dubaju oraz Adwea Sweihan w Abu Dhabi, których łączny potencjał wynosi aż 2 GW, a wartość tych inwestycji ma sięgnąć razem 1,9 mld dolarów.

W II kwartale ponadto zapewniono finansowanie dla dużych projektów w morskiej i lądowej energetyce wiatrowej. W pierwszym przypadku Bloomberg wskazuje na dwa projekty offshore planowane w Chinach, każdy o mocy 300 MW, których łączna wartość ma sięgnąć 1,8 mld dolarów, a także na niemieckie projekty Borkum West II (200 MW, 918 mln dol.) oraz Albatros (112 MW, 532 mln dol.), natomiast w przypadku lądowej energetyki wiatrowej analitycy BNEF wyróżniają projekt Juchitan de Zaragoza w Meksyku (396 MW, 721 mln dol.) oraz Avangrid La Joya w USA (400 MW, 620 mln dol.).

REKLAMA

Wartość inwestycji wyłącznie w sektorze solarnym, które ogłoszono w II kwartale 2017 r., miała sięgnąć 35,6 mld dolarów, czyli więcej o 1/5 w porównaniu do I kwartału br., a także w porównaniu do II kwartału 2016 r.

REKLAMA

Wartość ogłoszonych inwestycji w sektorze wiatrowym wyniosła natomiast 26,2 mld dol. – wzrosła aż o 43 proc. w stosunku do I kwartału br., ale zmalała o 29 proc. w porównaniu do II kwartału 2016 r.

Bloomberg podkreśla, że spadek wartości inwestycji wynika w dużej mierze ze spadku kosztów technologii. Analitycy BNEF szacują ten spadek w ciągu ostatnich 12 miesięcy na 15 proc. i 14 proc. odpowiednio w przypadku fotowoltaiki i wiatru na lądzie. 

Z danych Bloomberga wynika, że wartość inwestycji w globalnym sektorze czystych technologii w energetyce w ubiegłym roku wyniosła 287,5 mld USD i była niższa niż w latach 2014-2015, kiedy odnotowano odpowiednio 315 mld USD oraz 348,5 mld USD.

Niższa wartość inwestycji w 2016 r. nie oznacza bynajmniej mniejszego potencjału nowych elektrowni OZE. Według BNEF w ubiegłym roku na całym świecie przybyły odnawialne źródła energii o mocy około 138,5 GW, wobec 127,5 GW w roku 2015. 

red. gramwzielone.pl