NCBiR: miliard zł na wsparcie innowacji

NCBiR: miliard zł na wsparcie innowacji
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. MNiSW

Inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o nazwie BRIdge Alfama na celu wsparcie rozwoju nowatorskich projektów, a następnie ich komercjalizację. Służyć temu ma sieć wehikułów inwestycyjnych, stanowiąca uzupełnienie systemu wspierania innowacji na wszystkich etapach realizacji projektów.

NCBiR informuje, że wehikuły inwestycyjne o nazwie BRIdge Alfa to nowy, zwrotny mechanizm wspierania inwestycji w Polsce. Wsparcie NCBR ma ograniczyć ryzyko inwestycyjne – aż 80 proc. środków będących w dyspozycji „Alf” pochodzić będzie z Centrum. Wybrane przez wehikuły projekty mają otrzymać wszechstronne wsparcie – poczynając od fazy preinkubacji, poprzez testy i budowę prototypu, na komercjalizacji ich wyników kończąc.

Wynalazcy mają kontynuować prace badawcze, pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. NCBR będzie miał jednak możliwość kupowania najlepszych spółek, gwarantując dalsze finansowanie dla najbardziej perspektywicznych pomysłów.

REKLAMA

W wyniku pierwszego, zakończonego pod koniec ubiegłego roku naboru, działalność rozpoczęło już 19 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości 484 mln zł. 

REKLAMA

W nowej odsłonie programu na inwestorów czeka miliard złotych. Inwestorzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie Alfy w ramach 2 ścieżek. W pierwszej, przeznaczonej dla inwestorów z niższym kapitałem początkowym, możliwe będzie uruchomienie funduszu o kapitalizacji od 6,25 do 25 mln zł. W drugiej ścieżce dla inwestorów z większym kapitałem początkowym będą tworzone fundusze o kapitalizacji od 25 do 50 mln zł.

Pierwsza edycja programu BRIdge Alfa pokazała, że ta formuła stanowi dużą szansę dla młodych, perspektywicznych projektów z bardzo zróżnicowanych dziedzin. Oznacza to, że program może być nie tylko efektywny ekonomicznie, ale istotnie przyczynić się do rozwoju wielu gałęzi gospodarki – komentuje Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nabór wniosków trwa od 5 do 26 września. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie NCBR.

red. gramwzielone.pl