KGHM w zgorzeleckim klastrze energii

KGHM w zgorzeleckim klastrze energii
Farma fotowoltaiczna w Legnicy. Foto. Inga Anacka, Energetyka Sp. z o.o.

Koncern KGHM Polska Miedź S.A. przystąpił do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. – Uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego – własnego jak również regionu. KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych  zapewnia Mirosław Skowron, pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki.

Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej został utworzony w tym roku i skupia 39 podmiotów. W jego skład wchodzi miedzy innymi Miasto i Gmina Zgorzelec, uczelnie wyższe – Politechnika Śląska oraz Wrocławska, a także lokalni przedsiębiorcy.

KGHM podkreśla duży potencjał klastra w zakresie projektów badawczo-rozwojowych związanych m.in. z magazynowaniem energii, technologiami fotowoltaicznymi czy budową jednostek wytwórczych. – Warunki organizacyjne i prawne sprawiają, że KGHM uczestnicząc w nim, będzie miał możliwość wdrożenia nowych technologii, przy uwzględnieniu miejscowych zasobów potencjału energetyki krajowej. Klaster będzie służył rozwojowi energetyki rozproszonej, co poprawi bezpieczeństwo i efektywność energetyczną spółki – komentuje miedziowy potentat.

REKLAMA

Koło Zgorzelca powstają już pierwsze farmy fotowoltaiczne, które mogą stać się częścią lokalnego rynku energii. Więcej o projektach realizowanych przez Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej w artykule: Koło Zgorzelca powstają pierwsze farmy fotowoltaiczne. W przyszłym roku 17 MW.

REKLAMA

Ambitne plany w zakresie rozwoju OZE miał poprzedni zarząd KGHM kierowany przez Herberta Wirtha. W 2015 r. spółka KGHM Energetyka zapowiadała, że zbuduje w ciągu kilku lat potencjał w OZE na poziomie 300 MW, a udział zielonej energii w miksie energetycznym KGHM wzrośnie do 30 proc. Zużycie energii elektrycznej przez KGHM wynosi około 2,5 TWh rocznie.

– Nasza strategia przewiduje około 40 proc. energii z własnych źródeł. Już dawno podjęliśmy decyzję, że takie moce musimy posiadać, bo nie możemy sobie pozwolić na przestoje w produkcji spowodowane brakiem zasilania. Chodzi też o to, by w każdej sytuacji móc wyciągnąć ludzi spod ziemi, jeśli wymaga tego konieczność. Ale także o to, że KGHM z produkcji własnej zaopatruje w prąd i ciepło odbiorców komunalnych – mówił w wywiadzie dla „Parkietu” w 2015 roku ówczesny prezes KGHM Energetyka Adam Witek.

KGHM ma już na koncie budowę własnej farmy fotowoltaicznej, którą uruchomił w Legnicy w 2015 roku (na zdjęciu). Więcej na temat w artykule: KGHM buduje farmę fotowoltaiczną

red. gramwzielone.pl