Stopień wodny w Siarzewie. Rząd wesprze inwestycję za 2,2 mld zł

Stopień wodny w Siarzewie. Rząd wesprze inwestycję za 2,2 mld zł
Fot. Ministerstwo Środowiska

Budowa drugiego stopnia wodnego na Wiśle jest bliżej realizacji. Realizacja tej inwestycji, w sprawie której porozumieli się dzisiaj przedstawiciele kluczowych ministerstw, to m.in. dodatkowe źródło energii odnawialnej.

Przed dwoma tygodniami Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zarekomendował dalsze prace dotyczące budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Teraz odpowiednie porozumienie zmierzające do realizacji tej inwestycji zawarli przedstawiciele ministerstw środowiska, energii, a także gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Na mocy zawartego dzisiaj porozumienia zostanie powołany Komitet Sterujący. Do jego zadań należeć będzie m.in. koordynacja realizacji przedsięwzięcia, wsparcie podmiotów zaangażowanych w jego wykonanie oraz sprawowanie nadzoru nad tą inwestycją.

REKLAMA

Jak informuje resort środowiska, zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, a także elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW.

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez resort środowiska, w latach 2017-2019, planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku rozpoczęcie prac budowlanych.

REKLAMA

Planowane przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że Stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi „produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u”.

Energa, która dotąd odpowiadała za realizację tego projektu, szacuje, że uruchomienie elektrowni wodnej o mocy 80 MW przełoży się na roczną produkcję energii na poziomie 300 – 450 GWh, przy czym ilość wytworzonej energii zależy oczywiście od wielkości przepływu, a ten od ilości opadów.

Dyrektor projektu Wisła w Enerdze Janusz Granatowicz przywoływał w wywiadzie dla Gramwzielone.pl historyczne dane dla Włocławka z ostatnich 40 lat, które pokazują, że ilości wytworzonej energii w skali roku mogą różnić się nawet ponad dwukrotnie. Najwięcej energii wyprodukowano w latach 1980 i 2010. Wówczas roczne uzyski energii przekroczyły 1000 GWh, a średnia dla Włocławka z ostatnich 44 lat to 750 GWh na rok.

Więcej o projekcie drugiego stopnia wodnego na Wiśle i całego projektu Wisła, którego częścią jest inwestycja w Siarzewie, w artykule: Kaskada na Wiśle – spektakularny plan dla polskiej energetyki i gospodarki.

red. gramwzielone.pl