Google bliżej celu 100 proc. energii z OZE

Google bliżej celu 100 proc. energii z OZE
Fot. Kenneth Hynek, flickr cc

Google przybliża się do pokrycia swojego zapotrzebowania na energię w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W tym celu podpisuje kolejne umowy PPA z operatorami elektrowni OZE. Na zawartych ostatnio umowach skorzystają m.in. amerykańskie oddziały włoskiego koncernu energetycznego Enel czy francuskiego EDF.

Amerykański potentat posiada już umowy PPA na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 3,186 GW, z czego 2,397 GW to instalacje znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie wszystkie elektrownie, które mają produkować energię dla Google i dla których internetowy potentat zawarł umowy PPA, weszły dotąd w fazę operacyjną.

W ubiegłym tygodniu Google podpisał umowy na zakup energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 536 MW. Na ten potencjał składają się – projekt o mocy 196 MW realizowany w Południowej Dakocie przez dewelopera Avangrid, farmy wiatrowe o mocy 200 MW wchodzące w skład portfolio francuskiego koncernu energetycznego EDF, a także projekty o mocy 140 MW, które w Oklahomie posiada włoski Enel. Najpóźniej, do grudnia 2019 r., generację ma uruchomić EDF.  

REKLAMA
REKLAMA

Zakup energii z tych farm wiatrowych pozwoli firmie z Kalifornii na zaspokojenie w całości swojego zapotrzebowania energią pochodzącą z OZE. Tym samym Google spełni obietnicę przejścia na 100 proc. zielonej energii.

W jego ślady idą inne czołowe amerykańskie firmy technologiczne, które również zapowiedziały zaspokajanie swoich potrzeb energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych – w tym Facebook czy Apple. Ten ostatni ma już umowy PPA na zakup energii ze źródeł o łącznej mocy niemal 1,22 GW, a także posiada własne instalacje OZE – w tym 40-megawatową farmę fotowoltaiczną w Chinach czy dachowe instalacje PV o łącznej mocy 32 MW, które znajdują się na około 800 budynkach w Singapurze. 

Zaledwie w ubiegłym miesiącu Apple podpisał swoją kolejną umowę PPA na zakup zielonej energii, która zasili jego centrum serwerowe w Nevadzie. W tym przypadku Apple kupi energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej po wyjątkowo niskiej cenie, wynoszącej tylko 0,03099 USD/kWh, czyli w przeliczeniu na złotówki zaledwie ok. 0,11 PLN/kWh. 

red. gramwzielone.pl