Niemcy przeprowadzą wspólną aukcję dla wiatru i PV

Niemcy przeprowadzą wspólną aukcję dla wiatru i PV
Fot. Conergy

Do tej pory Niemcy organizowali cyklicznie osobne aukcje na sprzedaż energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Teraz niemieckie władze ogłosiły, że w przyszłym roku przeprowadzą pierwszą pilotażową aukcję, w której o wsparcie w postaci gwarantowanych cen za energię będą konkurować inwestorzy planujący budowę zarówno elektrowni wiatrowych jak i fotowoltaicznych. Wcześniej jednak zostaną przeprowadzone pierwsze przyszłoroczne aukcje osobno dla wiatru i PV.

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur ogłosiła, że najbliższa aukcja dla fotowoltaiki odbędzie się 1 lutego 2018 r. Przewidziano w niej do podziału 200 MW, a maksymalną cenę za energię, którą mogą zgłosić deweloperzy, określono na 88,4 EUR/MWh.

To znacznie więcej niż średnie ceny osiągnięte w ostatniej aukcji dla PV, którą Bundesnetzagentur przeprowadziła w październiku. W tamtej aukcji odnotowano średnią cenę na poziomie 49,1 EUR/MWh, a najniższa zakwalifikowana oferta opiewała na 42,9 EUR/MWh.

REKLAMA

W tym samym czasie odbędzie się pierwsza przyszłoroczna aukcja dla energetyki wiatrowej na 700 MW. Maksymalną cenę określono 63 EUR/MWh.

REKLAMA

W obu aukcjach kontynuowany będzie model wynagrodzenia tzw. pay-as-bid, w którym wygrany aukcji uzyskuje prawo do sprzedaży energii po cenie, którą zaoferował.

Bundesnetzagentur jednocześnie ogłosiła pierwszą wspólną aukcję dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej, która odbędzie się 1 kwietnia 2018 r. W tym przypadku na razie nie podano więcej szczegółów.

Ostatnie aukcje w Niemczech, prowadzone osobno dla energetyki wiatrowej i słonecznej, skutkowały wyraźnym spadkiem średnich cen uzyskiwanych w obu rodzajach aukcji. Mimo, że fotowoltaika mocno zbliżyła się cenami do wiatru, energia z tego drugiego źródła, którą sprzedano w ostatnich aukcjach, nadal pozostaje tańsza.

W ostatniej aukcji dla wiatru na lądzie średnia cena za energię wyniosła 38,2 EUR/MWh i była o 11 proc. niższa od średniej z poprzedniej aukcji z sierpnia br., która wyniosła 42,9 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl