EDF i Canadian Solar będą razem produkować moduły PV

Francuski koncern energetyczny EDF rozmawia z jednym z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych Canadian Solar. Cel to uruchomienie produkcji modułów charakteryzujących się niskim „śladem węglowym”.

Francuski koncern produkuje ogniwa i moduły fotowoltaiczne – około 500 MW w skali roku – w ramach należącej do niego spółki Photowatt.

Teraz francuski producent ma utworzyć joint venture z Canadian Solar, w które  zaangażowany będzie również francuski instytut INES oraz mająca w siedzibę w Grenoble firma ECM Greentech.

REKLAMA

Photowatt informuje, że celem jest wdrożenie do produkcji modułów, którą charakteryzuje w całym łańcuchu dostaw wysoka energochłonność, technologii mających charakteryzować niski ślad węglowy. Ma to być odpowiedź na działania francuskiego rządu, który w ramach organizowanych aukcji dla PV stosuje kryterium emisji CO2 w zakresie wytwarzania komponentów mających wejść w skład instalowanych elektrowni fotowoltaicznych.

REKLAMA

Ostatnio EDF informował o planach zbudowania we Francji elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW do roku 2035.

W ramach nowej spółki o nazwie Photowatt Crystal Advanced francuski koncern ma posiadać za pośrednictwem Photowatt 60 proc. udziałów, Canadian Solad przypadnie 30 proc., a ECM Greentech otrzyma 10 proc.

Canadian Solar to jeden z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych. Chińska firma poinformowała ostatnio, że jej sprzedaż za ostatni kwartał 2017 r. powinna sięgnąć 1,72 GW – 1,82 GW, a prognoza na cały ubiegły rok to 6,8-6,9 GW.

Plany w zakresie produkcji modułów fotowoltaicznych ma też największy europejski koncern energetyczny. Więcej na ten temat w artykule: Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT.

red. gramwzielone.pl