PV, CSP, wiatraki i Li-Ion w jednym miejscu. Razem kilkaset MW

PV, CSP, wiatraki i Li-Ion w jednym miejscu. Razem kilkaset MW
Fot. Contemporary Amperex Technology Co. Limited

Największa na świecie hybrydowa elektrownia OZE powstała w Chinach. Jej pracę wspomaga jeden z największych na świecie bateryjnych magazynów energii.

W położonej na północy Chin prowincji Qinghai powstaje hybrydowa elektrownia bazująca na trzech technologiach odnawialnych źródeł energii. Produkowane przez nią nadwyżki energii będą gromadzone w największym chińskim bateryjnym magazynie energii.

Baterie pozwalające na zmagazynowanie do 100 MWh energii elektrycznej, dostarczył globalny lider w produkcji ogniw i baterii  litowo-jonowych Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL).

REKLAMA

Magazyn energii mający gromadzić energię i reagować na fluktuację generacji z odnawialnych źródeł energii CATL testował na miejscu przed podłączeniem do sieci w ciągu kilkunastu dni.

Jak podkreśla CATL, wykonana przez niego instalacja znajduje się w  miejscu, w którym amplituda temperatur wynosi od ponad -30 st. do około 35 st. C., stąd konieczne było zastosowanie odpowiednich rozwiązań umożliwiających poprawne funkcjonowanie magazynu energii w tak skrajnych temperaturach.

REKLAMA

Opracowany w tym celu system  chłodzenia ma uruchamiać się jak tylko wykryje wzrost temperatury w którymś z komponentów instalacji. Ponadto opracowano systemy chroniące baterie z powodu niskich temperatur.

Ogromny magazyn energii ma pracować przynajmniej przez 15 lat.

Na projekt, w ramach którego uruchomiono ogromny magazyn energii, składają się jeszcze farmy wiatrowe o łącznej mocy 400 MW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy 200 MW, a także termalna elektrownia słoneczna wykonana w technologii CSP (Concentrated Solar Power) o mocy 50 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.