Polskie koncerny energetyczne tracą na spowolnieniu gospodarczym

Polskie koncerny energetyczne tracą na spowolnieniu gospodarczym
foto: RWE press

{więcej}Popyt na energię elektryczną na początku tego roku był niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przełożyło się to na spadek jej giedłowej ceny i pogorszenie wyników koncernów energetycznych. 

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w pierwszym kwartale 2013 r. zużycie energii elektrycznej w Polsce było niższe o 1,82% w porównaniu do I kwartału 2012 r. W tym samym okresie produkcja energii zmalała ogółem o 0,5%, w tym ilość energii wytwarzanej z węgla brunatnego była niższa o 3,55%.  Niższy popyt na energię skutkuje spadkiem jej giełdowej ceny. Obecnie to ok. 160 zł/MWh, podczas gdy rok temu cena energii na TGE wynosiła ok. 180-190 zł/MWh. 

Obecne trendy na rynku energii mogą odbić się negatywnie na wynikach rodzimych koncernów energetycznych. „RZ” szacuje, że zysk operacyjny największego producenta energii w kraju PGE może być w tym roku niższy aż o ok. 30%. 

REKLAMA
REKLAMA

Dane za I kwartał 2013 r. opublikowała już Energa. Gdańska spółka zanotowała w nim zysk na poziomie 192,4 mln zł – niższy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ok. 36% – mimo przychodów na poziomie 2,93 mld zł – wyższych o 28 mln zł w porównaniu z I kwartałem 2012 r.

Niższe przychody ze sprzedaży energii mają zostać jednak zrekompensowane przez większe zyski spółek zajmujących się dystrybucją i sprzedażą. Według „RZ” lepsze wyniki od PGE i Energi może zanotować Tauron, który za I kwartał powinien osiągnąć zyski podobne do zeszłorocznych. – Ten efekt jest możliwy przede wszystkim dzięki wysokim zyskom w segmencie handlu, gdzie przy spadku cen hurtowych energii i znacznie niższym kosztom zakupu świadectw pochodzenia rośnie marża handlowa. Podobnie jak w przypadku PGE, poprawa nastąpi w segmencie dystrybucji, gdzie energetyków wspiera polityka taryfowa regulatora. Tauron dodatkowo dba o oszczędności kosztowe w tym obszarze – informuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się „RZ”, podobnie jak w przypadku Taurona, relatywnie dobre wyniki dzięki zyskom generowanym w działach handlu może zanotować Enea, która w I kwartale może osiągnąć zysk netto na poziomie ok. 240 mln zł – zbliżony do wyniku z I kwartału 2012 r. 
gramwzielone.pl