J. Piechociński o kosztach modernizacji sieci energetycznych

J. Piechociński o kosztach modernizacji sieci energetycznych
Janusz Piechociński, źródło: piechocinski.pl

{więcej}Minister gospodarki przedstawił założenia projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. 

Przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki ustawa ma na celu umożliwienie i usprawnienie modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych i gazowych. Zgodnie z jej założeniami, właściciele działek, przez które byłyby wytyczane nowe drogi przesyłowe, otrzymywaliby z tego tytułu odszkodowania. Ich wysokość ma być wyliczana za pomocą specjalnego algorytmu, a właściciel działki, przez którą będzie przebiegać linia przesyłowa, będzie mógł dochodzić odszkodowania, nie blokując jednak samej inwestycji. 

REKLAMA

– Trzeba pamiętać o tym, że polska energetyka jest usadowiona na 19 mln działek. Nad nimi wiszą linie energetyczne, stoją słupy, transformatory, itp.Wiemy, że w poprzedniej rzeczywistości do roku 1990 państwo dyktowało obywatelowi, co chciało w tym zakresie. Teraz mamy społeczeństwo obywatelskie o dużo wyższej świadomości prawnej, świadome swoich interesów, które oczekuje od energetyki, żeby za ograniczenie w użytkowaniu gruntów, za straty w związku z tym poniesione, była ekwiwalentna zapłata. To powoduje, że nie tylko przy budowie wodociągów i kanalizacji, ale także linii energetycznych mamy potężne problemy, jeśli chodzi o uzgodnienia. Stąd to racjonalne podejście w postaci ustawy korytarzowej – Polska Agencja Prasowa cytuje Janusza Piechocińskiego. 

REKLAMA

Według ministra gospodarki, tylko rozbudowa sieci dystrybucyjnych pochłonie ok. 20 mld zł. Jego zdaniem, bez przyjęcia nowego prawa ich modernizacja nie będzie jednak możliwa. Jak informuje PAP powołując się na Janusza Piechocińskiego – szacunkowe odszkodowania w związku z ustanowieniem służebności przesyłu wyniosłyby ok. 4 mld zł; koszty dla przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosłyby blisko 3 mld zł, dla gazowych – 5,8 mld zł, dla dystrybutorów energii elektrycznej – 9,5 mld zł, a dla operatora systemu przesyłowego – 815 mln zł.

Jak poinformował minister gospodarki, projekt ustawy 'korytarzowej” powinien trafić do Sejmu do końca tego roku. 
gramwzielone.pl